Działania w bibliotece

Rok szkolny 2017/2018 

Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na czytelnika

W naszej bibliotece szkolnej 10 listopada odbywa się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych. Uroczystość przygotowywana jest przez uczniów należących do Koła Miłośników Biblioteki pod opieką nauczycielki biblioteki pani Magdaleny Knappe. Pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą chętnie czytać książki, otrzymali karty biblioteczne i zakładki do książek oraz dyplomy. Wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej zbiorami, regulaminem, zasadami udostępniania księgozbioru, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki. W tym momencie radość nowych czytelników była największa

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów codziennie!

 

 

MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH, czyli obchodzimy imieniny biblioteki

Jak co roku w październiku obchodzimy jedno z najważniejszych „świąt” bibliotecznych: Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku odbywał się pod hasłem: Książka nas łączy. Biblioteka szkolna zamieniła się w małe centrum kultury. Na czytelników czekało wiele atrakcji. Odbywały się różne akcje, zabawy, konkursy mające na celu popularyzację czytelnictwa,zachęcenie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej i czytania  książek - nie tylko lektur, kształtowanie kultury czytelniczej, uświadomienie uczniom korzyści wynikających z głośnego czytania.

Biblioteka zorganizowała:

Książkową listę przebojów”.- W ramach tej akcji, każdy mógł zagłosować na tę najukochańszą książkę.

Kl. V-VI – miały możliwość spróbowania swoich zdolności literackich układając fraszkę związaną z czytelnictwem i biblioteką.

Kl. I-IV wykonywały laurki adresowane do biblioteki z okazji jej Święta wzbogacone o piękne życzenia.

Dla wszystkich odwiedzających bibliotekę odbywał się konkurs „Czyja to karykatura?”. Uczniowie mieli okazję wykazać się znajomością sylwetek polskich pisarzy.

Nasi uczniowie chętnie zaangażowali się we wszelkie atrakcje, które dla nich Bibliotek szkolna przygotowała. 

MBSMBSMBSMBSMBSMBS

 

Uczniowie czytają przedszkolakom

W dniu 25 września 2017 r. uczennice z aktywu bibliotecznego Szkoły Podstawowej nr 6 wraz z nauczycielką biblioteki czytały przedszkolakom bajkę "Piotruś królik" B. Pottera w ramach projektu  Narodowego Rozwoju Czytelnictwa „Uczniowie czytają przedszkolakom". Uczennice po przeczytaniu bajki rozdały dzieciom kolorowanki przedstawiające głównego bohatera oraz zadawały pytania sprawdzając w ten sposób wiedzę z wysłuchanej bajki.

Więcej zdjęć  - tutaj

 

Rok szkolny 2016/2017

Parada postaci literackich

Parada postaci literackich

Z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich w naszej szkole  25 kwietnia odbyła się PARADA POSTACI LITERACKICH. W związku z tym uczniowie klas IV - VI poprzez: strój, fryzurę, charakteryzację twarzy, przedmiot itd. starali się upodobnić do wybranej postaci z książki.

Początkowo planowano, aby to było około trzech osób z klasy. Realizacja jednak przeszła nasze oczekiwania, bowiem osób czynnie biorących udział w paradzie było czasami połowa klasy.

Podczas parady uczniowie dokonywali prezentacji swojej postaci, podając nazwę, z jakiej jest książki lub serii i kto jest autorem, a następnie w swoim stylu pokazywali się całej publiczności.

Wśród postaci takich jak: Harry Potter, Czarownica, Pirat z Karaibów, Wilk i zając, Pocahontas, Dalmatyńczyk ze 101 Dalmatyńczyków, harcerze z Pana Samochodzika i ..., Krasnoludki od Śpiącej Królewny, Czerwony Kapturek, Calineczka, Alicja z Krainy Czarów dominowała Pipi Pończoszanka oraz Ania Zielonego Wzgórza. Bardzo silną i charakterystyczną grupę stanowili chłopcy z kl. VI b przedstawiający groźnie wyglądające i niebezpieczne postacie z Metro 2033 G. Dimtry'ego.

Paradzie bacznie przyglądała się komisja w której skład weszli: p. Katarzyna Delinger - przedstawiciel rodziców, p. Anna Galant - dyrektor szkoły oraz p. Teresa Zadka - opiekun samorządu uczniowskiego.

Wyróżniono najbardziej zaangażowana klasę – IV b oraz wiele indywidualnych charakteryzacji, które były bardzo ładne i profesjonalnie przygotowane.

W tym dniu  nasza szkoła była kolorowa, pełna ciekawych i zaskakujących postaci, a wydarzenie to było jednym z bardziej znaczących elementów programu "Zaczytana Szkoła" w którym uczestniczymy.

Wszystkim, którzy czynnie brali udział w tym przedsięwzięciu: uczniom, rodzicom, wychowawcom serdecznie dziękuję i gratuluję pomysłów.

Koordynator - W. Płóciennik

Relacja: W. Płóciennik, zdjęcia: J. Sztukowska i M. Koczorowska

 

 

Spotkanie autorskie z Ata Mi

Spotkanie autorskie z Ata Mi

24 kwietnia br. z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich gościliśmy w naszej szkole Panią Beatę Michno ps. Ata Mi – autorkę min.: Klechd ostrowskich, scenariuszy przedstawień i wielu artykułów publikowanych w Faktach Ostrowskich, np. cykl opowiadań „My z Zaułka Scichapęka”.

Klechdy ostrowskie  to ciekawe nawiązanie do historii niektórych miejsc w Ostrowie zarówno obecnych jak i już  nie istniejących, którymi  autorka interesowała się już  w dzieciństwie. Natomiast  już jako dorosła osoba przed napisaniem klechd  poszukiwała informacji w różnych źródłach historycznych. Szczególnie  urzekły ją,  jak wspomniała, artykuły w starych lokalnych gazetach. Głównymi bohaterami tej książki są  dzieci i babcia Reneta częstująca chętnych jabłkami. Zakończenie jednej klechdy jest też początkiem następnej.

 Słuchając  klechdy czytanej przez autorkę, urzekło nas bogactwo języka i  fantazja  z jaką opisane były przygody bohaterów, a to wszystko, jak stwierdził nasz Gość,  dzięki wielu przeczytanym książkom od najmłodszych lat.

W naturalny sposób pani Beata  zachęcała dzieci  także do realizacji planów, zamierzeń  z którymi  niekiedy nosimy się długo i nie udaje się ich zrealizować, a także do napisania swojej klechdy związanej z Ostrowem. Wspomniała też, że czasami  spotykamy ludzi na swojej drodze i to oni stają się dla nas inspiracją, motorem do działania,  tak  jak to  było w  jej przypadku. 

Serdecznie dziękuję  uczniom z klas: Vb i Vc za uczestnictwo, a p. Beacie Michno, że zechciała poświęcić nam swój czas i przy okazji „zarażać” pasją do książek i czytania.

Relacja i zdjęcia: W. Płóciennik

 

Pantomima dla klas pierwszych i świetlicy

Pantomima dla klas pierwszych i świetlicy

 

W środę 25  stycznia dziewczęta z klubu „PoczytajMy”wystąpiły dla klas pierwszych oraz świetlicy.

 W trakcie spotkania zaprezentowały wiersze:  A. Fredry „Paweł i Gaweł”, „Okulary” Juliana Tuwima oraz „Skruchę Józi” Marii Konopnickiej. Podczas, gdy jedna osoba czytała inne prezentowały  tekst w formie zabawnej pantomimy wykorzystując różne rekwizyty, które w większości  uczennice  przygotowały samodzielnie z własnej  inicjatywy.

Przy okazji zapoznawania  najmłodszych z literaturą pokazujemy , że wiele  znanych utworów jest  nie tylko śmiesznych i zabawnych,  ale również  mądrych i pouczających.

Taki sposób prezentowania utworów przypadł  do gustu zarówno występującym jak i odbiorcom.  

Działania te sprawiają  dużo frajdy i satysfakcji członkom klubu i  z całą pewnością będą kontynuowane w  przyszłym semestrze.

 

Relacja i zdjęcia: opiekun klubu  - W. Płóciennik

 

 PoczytajMy w Ciuchci                

Dnia 12 grudnia członkowie klubu PoczytajMy spotkali się z dwiema grupami przedszkolaków Przedszkola nr 17 "Ciuchcia". $#read more#$ Podczas zajęć dzieci najpierw wysłuchały bajki Ewy Szelburg - Zarembiny "O kozie, która prawdy nie mówiła" czytanej przez Wronikę Telegę. W bajce główna bohaterka okazała sie straszną kłamczuchą i przez swoje zachowanie skrzywdziła wiele osób, sama też poniosła dużą stratę. Dlatego dzieci same przyznały, że mówienie nieprawdziwych rzeczy może bardzo zaszkodzić sobie i innym.
Drugą część spotkania zdominowała "Rzepka" Juliana Tuwima czytana przez Majkę Koczorowską. Natomiast do pomocy dziadkowi (Oldze Michurze) i babci (Anastazji Janik) w wyrwaniu tytułowej rzepki przyszły z pomocą dzieci z przedszkola kolejno jako: wnuczek, szczeniaczek Mruczek, kotek, kurka, gąska, bocian , żabka i kawka. Tak sie zawzięli, tak sie nadęli, że nagle rzepkę - Trach, wyciągnęli. Co było dalej, wszyscy wiemy. Tak też było i tym razem.
Oprócz skupienia, było też sporo zabawy, a chętnych do wzięcia udziału w inscenizacji nie brakowało.
Podczas spotkania dzieci były radosne i niekrępowane, co skłoniło dziewczęta z klubu do tego, aby zaprosić je do wspólnego układu tanecznego. Na zakończenie dzieci otrzymały postacie z czytanej bajki do pokolorowania, a my żegnając się z nimi zapewniliśmy, że jeszcze ich odwiedzimy.

Opiekun - W. Płóciennik

Poniedziałek z KSIĄŻKĄ MOJEGO DZIECIŃSTWA

Poniedziałek z KSIĄŻKĄ MOJEGO DZIECIŃSTWA

 

W poniedziałkowe przedpołudnie  28 listopada na lekcji wychowawczej we wszystkich klasach IV-VI odbyły się spotkania z zaproszonymi gośćmi w ramach  cyklu: Książki mojego dzieciństwa. Spotkanie z …”. 

Zaproszenie przyjęły panie:  p. dyrektor - Anna Galant,  p. wicedyrektor -  Renata Spodzieja, p. Daria Czubakowska, p. Izabela Dembińska – Rokicka i p. Teresa Zadka oraz panowie: Grzegorz Kaszewski i Paweł Zadka.

Uczniowie mogli posłuchać fragmentu ulubionej książki  zaproszonych nauczycieli. Część z nich wybrała książki H. Sienkiewicza takie jak:  Potop, W pustyni i w puszczy czy Janko Muzykant, inni z kolei np. Dzieci z Bullerbyn, Baśnie Słowian zachodnich czy książkę Złota korona Księcia Dardanów autorstwa E. Paukszty. Wśród czytanych książek pojawiła się także powieść z dziedziny fantastyki - Bajki robotów Stanisława Lema. Spotkania te były również   okazją  do rozmowy o ulubionych książkach samych uczniów, a niektórzy  z nich uważnie słuchając skorzystali podwójnie, ponieważ  zdobyli nagrody – puzzle za znajomość słuchanego fragmentu książki.

 W imieniu uczniów i swoim bardzo serdecznie dziękuję osobom, które przyjęły zaproszenie, i  które zechciały podzielić się cząstką swoich zainteresowań czytelniczych.

Nie mam wątpliwości, że spotkania te były  dobrą okazją do promowania czytelnictwa. Mam nadzieję, że zainspirują niejednego ucznia i uczennicę do sięgnięcia po książkę.

Relacja i zdjęcia: W. Płóciennik

 

 

 

Ulubiona książka mojego dzieciństwa

20161102_145039W bibliotece szkolnej od połowy października można było obejrzeć wystawę ulubionych książek z dzieciństwa nauczycieli  naszej szkoły. Wśród ulubionych pozycji znalazły się między innymi: Kot w butach, Apolejka i jej osiołek M. Kruger, Cudaczek Wyśmiewaczek J. Duszyńskiej, Wiersze Brzechwy oraz Fredry, Dzieci z Bullerbyn A. Lindgren –  ulubiona książka kilku nauczycieli, Niewiarygodne przygody Marka Piegusa autorstwa E. Niziurskiego, Plama na złotej puszczy B. Mrówczyńskiego, Tajemniczy ogród F.H. Burett, Paziowie króla Zygmunta A. Domańskiej, Królewna Śnieżka, Bajki Słowian Zachodnich, a nawet elementarz M. Falskiego – propozycja jednego z rodziców.

Przez prawie miesiąc uczniowie z ciekawością oglądali przyniesione przez nauczycieli książki. Niektóre z nich czytali na miejscu, inne były czytane dzieciom podczas licznych spotkań w  bibliotece, a jeszcze inne były pretekstem do wypożyczenia takiego samego tytułu z biblioteki szkolnej.

Serdecznie dziękuję nauczycielom, którzy zechcieli podzielić się ulubioną książką z dzieciństwa, by w  ten szczególny  i zarazem  osobisty  sposób włączyć się promocję czytelnictwa w naszej szkole. kto jeszcze nie zapoznał się z wystawą zapraszam do połowy listopada br. do biblioteki szkolnej.

„PoczytajMy”  w przedszkolu

20161108_131740We wtorek 8 listopada 2016 po raz kolejny grupa uczniów naszej szkoły działających w klubie czytelniczym "PoczytajMy" spotkała się z przedszkolakami - grupą "Poziomki" Przedszkola nr 2. Podczas spotkaniu uczennice naszej szkoły czytały dzieciom zabawne wiersze Aleksandra Fredry i Juliana Tuwima. Kiedy jedna osoba czytała, pozostałe przedstawiały utwór w formie pantomimy. Przedszkolakom taka forma przedstawiania utworów bardzo przypadła do gustu, gdyż oprócz słuchania mogli wykorzystać inne zmysły. Doskonale widać to było po zakończeniu prezentacji, nie mieli oni żadnych trudności z odpowiedziami na pytania  dotyczące prezentowanych wierszy.

W dalszej części spotkania  nasze uczennice rozdały młodszym kolegom i koleżankom ilustracje na temat czytanych utworów  do uzupełnienia brakującego elementu i pokolorowania. Podczas tego etapu przedszkolaki chętnie dzielili sie wrażeniami co się im najbardziej podobało. Ponieważ wytworzyła się bardzo miła atmosfera, dziewczyny już planują kolejne spotkania do czego ich gorąco zachęcam.

Bardzo serdecznie dziękuję Kamili Maciejewskiej, Carmen Przygodzie, Julii Suskiej  oraz Anastazji Janik, Liwii Mańkowskiej i Oldze Michurze za zaangażowanie w przygotowanie tego spotkania.

Opiekun: W. Płóciennik

 

 

Baśnie, bajki  „widziane”  z zawiązanymi oczami

W październikowy poniedziałek (10.10.16 r.)  w bibliotece szkolnej w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych, odbyła się zabawa rysowania ulubionych postaci z bajek, baśni z zawiązanymi oczami.

Każdy uczestnik otrzymywał ołówek, kartkę i opaskę na oczy i rysował swoją ulubiona postać. Podczas rysowania widać było skupienie na twarzy, bo to jest potrzebne , aby pamiętać gdzie i co narysowało się wcześniej. Po zdjęciu opaski często było dużo śmiechu, bo nagle okazało się, że buty nie są na nogach a na głowie, a nos na brzuchu itd. Chętnych było bardzo dużo, a niektórym tak  się podobało, że podchodzili  do tego zadania kilkakrotnie, wykorzystując do tego przerwy. Oczywiście uczestnictwo było dobrowolne, a efekt tych zmagań możemy obejrzeć na wystawie, przed biblioteką szkolną.

Dziękuję wszystkim za fajną zabawę i zapraszam do udziału w kolejnych imprezach czytelniczych organizowanych w bibliotece szkolnej jeszcze w tym roku.

20161010_122708  20161010_103934

20161010_094015  20161010_093407

20161010_083435  20161010_083143  20161010_103203

20161010_094026

Październik miesiąc wyjątkowy

Miesiąc październik był w tym roku dla biblioteki miesiącem wyjątkowym. W czasie jego trwania z uczniami klas młodszych spotykaliśmy się w siedzibie Szkolnego Klubu Książki na wygodnych pufach, aby wysłuchać wybranej legendy, baśni lub innej ciekawej opowieści. Po rozmowie na temat przeczytanego utworu przechodziliśmy do pomieszczeń bibliotecznych, gdzie na dzieci czekały wystawione najciekawsze książki oraz drobne nagrody takie jak naklejki, zakładki, czy cukiereczki. $#read more#$Dzieci mogły swobodnie przemieszczać się po bibliotece, oglądać i wypożyczyć książkę, która ich zainteresowała.

Klasy oczywiście nie przyszły z pustymi rękami, przyniosły laurki, życzenia i ozdoby dla biblioteki z okazji Miesiąca Biblioteki Szkolnej. Na pewno będą miłą pamiątką po spotkaniach, a ponieważ wśród życzeń były życzenia bardzo wielu czytelników i książek pięknie wydanych, to przekonana jestem że w tym roku nie zabraknie zarówno tych pierwszych, jak i drugich.

Podczas wizyty w bibliotece dzieci z zainteresowaniem również oglądały wystawę książek przyniesionych przez nauczycieli pt. „Ulubiona książka mojego dzieciństwa”. Niektóre z nich poznali podczas naszych spotkań z książką, inne były przedmiotem zainteresowania uczniów klas starszych. Przy tej okazji serdecznie dziękuję tym nauczycielom, którzy przynieśli książki na wystawę, a dzięki temu uczniowie mogli się z nimi zetknąć, a niektórzy je wypożyczyć.

Wraz z wychowawcami staraliśmy się pobudzić w dzieciach chęć korzystania z biblioteki i czytania książek. Oby tak dalej, a ponieważ w tym roku będzie się dużo działo wokół książki i czytelnictwa, więc wszyscy jesteśmy pozytywnie nastawieni, mając świadomość ogromnej roli czytania i książki dla rozwoju dzieci.

Relacja i zdjęcia: Wiesława Płóciennik