Działania w bibliotece

Rok szkolny 2021/2022

 SPOTKANIE Z AUTORKĄ

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole

Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole

25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Miś to zabawka, którą kochają wszystkie dzieci, a dorośli mają do niego wielki sentyment. Chyba nie ma domu, w którym  na półce, łóżku, fotelu  lub kartonie nie znajduje się miś. Jest towarzyszem dzieci, przyjacielem i powiernikiem sekretów i różnych spraw. Ma często duże uszy do targania i kochania oraz miękkie łapki, które możemy trzymać, kiedy chcemy.

Historia tej niezwykłej zabawki zaczęła się od prezydenta USA – T. Roosevelta, który w 1902 roku wybrał się na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Artykuł ten zainspirował producenta zabawek, który po jego  przeczytaniu stworzył dla dzieci pluszowego misia. 100 lat po jego powstaniu  25 listopada w 2002  roku  ustanowiono to  święto.

W tym dniu każdy uczeń klasy I-III przyniósł na lekcje swojego ulubionego misia. Przedstawił go swoimi kolegom i koleżankom w klasie. Opowieści można było słuchać bez końca. Przyniesione misie były bardzo różne: duże i małe, sławne i mniej sławne, z nadanymi imionami lub po prostu misie. Były też misie znalezione, które dostały „drugie życie”.

Po prezentacji swoich pluszaków dzieci zapoznawały się z historią misia, rodzajami misiów, bajkami z misiem w roli głównej. Rozwiązywały quizy, zagadki, odkodowywali misia na karcie pracy, wysłuchali fragmentów bajek o misiu oraz wykonywali ilustracje. Niektórzy uczniowie wzorem misia, który bardzo lubił słodkości, postanowili w tym dniu przynieść  coś słodkiego do zjedzenia.

Klasy trzecie odwiedziły bibliotekę szkolną, gdzie czekały na nich książki o misiach, zagadki i drobne upominki. Chętni uczniowie losowali cytaty  z „Kubusia Puchatka” i podejmowali próby ich interpretacji. Było przy tym dużo zabawy i refleksji.

To był bardzo miły i wyjątkowy dzień.

 Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w przebieg tego  święta.

 https://www.youtube.com/watch?v=hiwoDSWBYKk

relacja: W. Płóciennik,

zdjęcia: W. Płóciennik, A. Barczak, E. Bakalarek, A. Kobylańska, D Krzeszowska,

  1. Knappe, A. Pastuszak, M. Smolarek,  A. Wojciechowska, K. Drabik, G.Torba.

  

 

AKCJA „NARODOWE CZYTANIE” W NASZEJ SZKOLE

AKCJA „NARODOWE CZYTANIE” W NASZEJ SZKOLE

 

Wraz z początkiem roku szkolnego uczniowie naszej szkoły intensywnie rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.  W tym roku 4 września odbyła się 10. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą czytali “Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, które  miało miejsce w dniu 6. września. Uczniowie wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji oraz obejrzeli dwa krótkie filmy, w których Para Prezydencka czytała fragmenty “Moralność Pani Dulskiej” oraz zachęcała do wzięcia udziału w akcji.

Naszym celem było, aby uczniowie jak najpełniej mogli przeżyć treść czytanych przez nich słów. Oprócz tradycyjnego czytania z podziałem na role, z książką w ręku, wykorzystaliśmy także nowoczesną technologię. Tekst  był wyświetlany na tablicach multimedialnych, dzięki czemu był widoczny dla wszystkich, nie tylko czytających.

W całości wydarzenia wzięły udział klasy: VII oraz VIII z nauczycielami języka polskiego oraz nauczycielami bibliotekarzami.

W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”.

“Moralność Pani Dulskiej” - plakat - kliknij tutaj

 

Relacja: Magdalena Knappe

Zdjęcia: Monika Jangas, Anna Berkowska, Kinga Kielańska, Ewa Wasielewska.

 

 

 

 

Dzień Głośnego Czytania w bibliotece szkolnej

Dzień Głośnego Czytania w bibliotece szkolnej

W środę 29 września odbył się   Dzień Głośnego Czytania w bibliotece szkolnej, który wpisał się w Ogólnopolską akcję.  Patronką tego dnia w tym roku była Joanna Porazińska, wybitna pisarka, urodzona właśnie w tym dniu.

Głównym celem działania było  promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Właśnie oni bardzo licznie odwiedzili w tym dniu bibliotekę szkolną. Wysłuchali jednego z wierszy Joanny Porazińskiej „Na grzyby” dotyczącego obecnej pory roku, a  po jego wysłuchaniu dzielili się wiedzą na temat zbierania grzybów, ich wyglądu i zwyczajów rodzinnych dotyczących grzybobrania.

 Spotkanie było też okazją do przeglądania księgozbioru, zapoznania się z ofertą biblioteki  i  wypożyczenia wybranych przez siebie książek. Na twarzach niektórych uczniów było widać ogromną radość i  ekscytację, po znalezieniu interesującej książki. Ne obyło się bez deklaracji ze strony uczniów, że od dziś chcieliby częściej przychodzić do biblioteki po książki.

Uczennice ze starszych klas także przyłączyły się do akcji, czytając na głos fragmenty wybranych książek podczas przerw, za co im bardzo dziękuję. Dziękuję również wszystkim uczniom i wychowawcom, którzy włączyli się tego dnia  w działanie promujące czytelnictwo.

 

Relacja Wiesława Płóciennik

.

 

  

Rok szkolny 2020/2021

„Magiczne wiersze Juliana Tuwima” – podsumowanie konkursu

„Magiczne wiersze Juliana Tuwima” – podsumowanie konkursu

 

1 czerwca w  Dniu Dziecka odbyło się podsumowanie konkursu  „Magiczne wiersze Juliana Tuwima” .

Konkurs odbył się 24 maja i uczestniczyli w nim  uczniowie klas drugich – po 6 osób z każdej klasy. Głównym celem konkursu było pobudzenie aktywności czytelniczej uczniów i popularyzacja utworów  Juliana Tuwima. 

Laureatami zostali:

Oliwia Dąbrowska z kl. 2c – I miejsce ex aequo

Sergiusz Kowalczyk z kl. 2b – I miejsce ex aequo

Oliwier Ratajczyk z kl. 2 a – II miejsce ex aequo

Agata Rogala z kl. 2b – II miejsce ex aequo

Jagoda Czołnik  z kl. 2c – III miejsce

Laureaci oraz uczestnicy z rąk  dyrektora szkoły p. Anny Galant  otrzymali  nagrody książkowe oraz  dyplomy .

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję  i mam nadzieję , że wiersze J.  Tuwima przyniosły wam wiele radości.

Organizator  – Wiesława  Płóciennik

  

 

 

Narodowe Czytanie 2020 w naszej szkole!

Narodowe Czytanie 2020 w naszej szkole!

Podczas tegorocznej, IX odsłony Para Prezydencka wybrała do czytania  Balladynę Juliusza Słowackiego. Utwór ten powstał w 1834 roku na emigracji w czasie dyskusji na temat niedawnej klęski powstania listopadowego i debat nad przyszłym losem narodu.

 

W poniedziałek 7 września br. nasza szkoła przyłączyła się  akcji Narodowe Czytanie 2020. 

W naszej szkole uczniom czytali wychowawcy, nauczyciele języka polskiego i historii. Niekiedy wykorzystywano nagranie fragmentu Balladyny czytanej przez Parę Prezydencką i aktorów.

Oczywiście przy tej okazji uczniowie  poznali historię powstania, miejsce akcji i znaczenie tego utworu dla naszego narodu.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, za zaangażowanie  w  szkolne i jednocześnie Narodowe Czytanie niełatwego dramatu Juliusza Słowackiego jakim jest Balladyna. W ten sposób  przyczyniamy się także do promocji czytelnictwa.

  

Koordynator:  W. Płóciennik

 

 

 

 

 

 

 

Rok szkolny 2019/2020

Rok 2020 rokiem JPII - kliknij tutaj

Książki online - kliknij tutaj

23 kwietnia obchodzimy  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  - to szczególne święto miłośników książek.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO  i mający na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę  praw autorskich. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii (region w Hiszpanii). Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

W związku z  obchodami tego święta, bardzo proszę, wysyłajcie do mnie tytuły książek, które udało się wam przeczytać  w ostatnim czasie.

Informacje przesyłajcie do końca kwietnia br. na adres: wieslawa.plociennik@podstawowa6.pl lub do mnie przez dziennik internetowy.

Dzięki waszym wpisom utworzymy RANKING  KSIĄŻEK uczniów naszej szkoły

Zachęcam  do odwiedzenia strony:

https://lubimyczytac.pl/

Polecam opracowanie: Wpływ czytania na rozwój potencjału intelektualnego oraz poznawczego ucznia”

Wpływ czytania na rozwój potencjału intelektualnego - kliknij tutaj

 

ORGANIZOWANIE PROCESU NAUKI.

Style uczenia się - kliknij tutaj

Filmik " Za 10 minut będziesz  czytać o połowę szybciej" : 
 

Powtórki i przerwy w nauce - kliknij tutaj

Czynniki mające wpływ na zapamiętywanie - kliknij tutaj

Mnemotechniki jako sposoby ułatwiające zapamiętywanie - kliknij tutaj

Pole widzenia a tempo czytania - kliknij tutaj

 

  

Narodowe Czytanie 2019 w naszej szkole!

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Zostały one wybrane spośród ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

W poniedziałek 9 września br. nasza szkoła przyłączyła się  do akcji „Narodowe Czytanie polskich nowel”.

Uczniowie mieli okazje posłuchać nowel w wykonaniu nauczycieli naszej szkoły, samych uczniów, a także czytanych przez prezydenta Polski i jego małżonkę.

Spośród wybranych nowel czytane były m.in. ,,Sachem'' Henryka Sienkiewicza, ,,Katarynka'' - Bolesława Prusa, ,,Dobra'' Pani Elizy Orzeszkowej, ,,Rozdziobią nas kruki i wrony'' Stefana Żeromskiego, ,,Dym'' - Marii Konopnickiej.

Przy tej okazji uczniowie zapoznali się bądź utrwalili sobie pojęcie noweli, a po jej wysłuchaniu brali udział rozmowie na temat wysłuchanego tekstu.

Serdecznie dziękujemy nauczycielom za zaangażowanie w tę ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo.

 

Relacja W. Płóciennik

 

 

 

 

Rok szkolny 2018/2019

PASOWANIE NA CZYTELNIKA – bo czytanie to zabawa!

 
Dnia 26,29 października 2018 r. uczniowie klas pierwszych świętowali w bibliotece szkolnej. W tym dniu odbyło się pasowanie na czytelnika, czyli oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Ponadto młodym czytelnikom został zaprezentowany księgozbiór. Uczniowie  wykonywali zadania związane z lekturami nowego księgozbioru – m.in. odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i wierszy.
Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki i zostali przez panią Magdalenę Knappe bibliotekarkę pasowani na czytelników. Otrzymali również pamiątkowe dyplomy, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu.
W tym dniu uczniowie po raz pierwszy samodzielnie wypożyczali książki.  Radość świeżo upieczonych czytelników była tym większa, iż mogli dokonać wyboru pierwszej lektury zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i upodobaniami.
 
Zdjęcia i relacja: Magdalena Knappe
 

PASOWANIE NA CZYTELNIKAPASOWANIE NA CZYTELNIKAPASOWANIE NA CZYTELNIKAPASOWANIE NA CZYTELNIKA

„Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”

Dnia 1 października Bibliotekę Główną uczniowie szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej pt. „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” zainicjowanej przez Barbarę Marię Morawiec – redaktor naczelną Lustra Biblioteki. Zajęcia związane z akcją oparte były na książce Cezarego Harasimowicza pt. „ Mirabelka” . W naszej bibliotece oraz świetlicy szkolnej warsztaty nosiły tytuł „ Lekcja historii z Mirabelką”. Nawiązując do 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości bibliotekarka Magdalena Knappe wprowadziła w tematykę książki. Następnie został wyświetlony film, w którym autor książki opowiada historię głównej bohaterki omawianej lektury – Mirabelki. Prezentuje prawdziwe miejsca gdzie rozgrywa się akcja książki. W dalszej części lekcji prowadząca przeczytała wybrane fragmenty lektury, na podstawie których odbył się quiz. Dzieci w większości poprawnie odpowiadały na pytania, więc w nagrodę dostały puzzle przedstawiające okładkę książki. Następnym zadaniem było dokończenie drzewa pamięci Mirabelki. Dzieci zawieszały na drzewku mirabelki nietypowe liście w postaci wyciętych z papieru dłoni, na których każdy uczestnik napisał ważne słowo dla Polski.

Mirabelka 2018Mirabelka 2018Mirabelka 2018Mirabelka 2018Mirabelka 2018Mirabelka 2018Mirabelka 2018Mirabelka 2018Mirabelka 2018Mirabelka 2018Mirabelka 2018Mirabelka 2018Mirabelka 2018Mirabelka 2018

 

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania.$#read more#$ Dzieci z uwagą i zainteresowaniem słuchały Pani Magdy - bibliotekarki szkolnej, Pani Kasi - wychowawcy świetlicy oraz Pani Marysi - wychowawcy klasy I c, które czytały im fragmenty swoich ulubionych książek.
Klasa 2 a w tym dniu odwiedziła Publiczną Bibliotekę, w której Harcerz przeczytał dzieciom książkę Elizy Piotrowskiej "Ciocia Jadzia".
Czytanie na głos stymuluje rozwój, rozwija wyobraźnię dzieci oraz wzbogaca ich słownictwo. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i pomaga odnieść sukcesy w szkole. To idealny sposób na nudę w czasie deszczowych i jesiennych dni. Jak widać czytanie ma wiele zalet, więc zamiast siedzieć bezczynnie, weź do ręki książkę i poczytaj!
Pani Bibliotekarka razem z Aktywem Bibliotecznym zadbali też o stronę wizualną akcji. Na tablicach widniały sentencje promujące zalety głośnego czytania. O  akcji mogli dowiedzieć się również rodzice z gazetki wejściowej na dolnym korytarzu. Zważywszy na wszechstronne korzyści wynikające z głośnego czytania, akcja ta będzie kontynuowana w kolejnych latach.
 
Czytanie 2018Czytanie 2018Czytanie 2018Czytanie 2018Czytanie 2018Czytanie 2018Czytanie 2018Czytanie 2018Czytanie 2018Czytanie 2018
 
 
 

    SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW                             

O AKCJI
Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. z okazji wydania ilustrowanych opowieści o przygodach Gangu Słodziaków, w szkole ogłaszamy konkurs dla klas I, II, III: „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, który ma inspirować dzieci do codziennego czytania.
NAGRODY
Dla 15 zwycięzców Biedronka przygotowała wspaniałe nagrody: 
• po 3000 zł na uzupełnienie księgozbioru biblioteki szkolnej według potrzeb placówki 
• nagrody dla dzieci i nauczycieli. 
Dodatkowo aż 500 klas otrzyma specjalne wyróżnienia w postaci wyjątkowych poduszek - Słodziaków!
Każdy uczeń otrzymał od wychowawcy "Album", który ma za zadanie motywować dziecko do zebrania 21 naklejek.
Nauczyciel przyznaje nagrodę (naklejkę) za, potwierdzone podpisem rodzica, poświęcenie, co najmniej 10 minut dziennie na głośne czytanie.
* Jeśli uczeń nie umie jeszcze samodzielnie czytać, poczytaj, Ty, drogi Rodzicu swojemu dziecku.
Koordynatorzy akcji: Magdalena Knappe, Maria Kupczyk

 


MIRABELKA NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

Akcja „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”, którą będzie realizowała Biblioteka Szkolna SP6, nawiązuje do obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Akcja jest więc okazją do upowszechniania wiedzy o wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości, ale także promocją tej wyjątkowej książeczki autorstwa Cezarego Harasimowicza pt. “Mirabelka”.

Narratorem opowiadania jest drzewko owocowe – mirabelka. W utworze mirabelka opowiada pełną nadziei, wiary i miłości historię kilku pokoleń. Rosnąc na warszawskich Nalewkach, nieopodal domów, towarzyszyła ludziom w chwilach radości, smutku, ale też grozy. Mirabelka poznała historię ludzi w kraju targanym przeciwnościami, bo była świadkiem życia lokalnej społeczności.

Co zadziwiające – wspomniana mirabelka rosła naprawdę. Drzewko przetrwało wojnę i getto, a potem zagładę i stalinizm. Nie ścięto jej, gdy rozpoczynano budowę okolicznych domostw, ale niestety nie przetrwała naszych czasów. Przestała istnieć podczas budowy apartamentowca…

Tego wydarzenia drogi Czytelniku nie możesz ominąć.

 

Rok szkolny 2017/2018 

AKCJA „BOOKCROSSING” W NASZEJ SZKOLE

AKCJA „BOOKCROSSING” W NASZEJ SZKOLE

 

„UWOLNIJ SWOJE KSIĄŻKI –

DZIEL SIĘ Z INNYMI RADOŚCIĄ CZYTANIA”

 

Od  18 kwietnia 2018 r. uruchomiliśmy w naszej szkole akcję bookcrossingową.

Bookcrossing to nowoczesna i oryginalna forma upowszechniania czytelnictwa. Działa na całym świecie i staje się coraz popularniejszy w Polsce. Główną ideą ruchu bookcrossing jest celowe przekazywanie książek lub pozostawianie ich w takich miejscach, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Jest to uwalnianie książki.

 

Bookcrossing:

- pozwala dzielić się książkami, a nawet śledzić ich wędrówkę,

- daje szanse na przeczytanie wymarzonej książki osobom, których nie stać na jej zakup,

- inspiruje rozmowy i dyskusje, a samotnym i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie kontaktów.

 

Wielu z nas posiada w domu książkę, która od dłuższego czasu stoi na półce zakurzona i zapomniana. Zamiast trzymać książkę w kącie własnego pokoju lepiej podzielić się nią z innymi, którzy chętnie ją przeczytają

 

 „DZIELENIE SIĘ KSIĄŻKĄ JEST LEPSZE OD JEJ POSIADANIA”

 

Relacja: Magdalena Knappe

 

 

Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na czytelnika

W naszej bibliotece szkolnej 10 listopada odbywa się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych. Uroczystość przygotowywana jest przez uczniów należących do Koła Miłośników Biblioteki pod opieką nauczycielki biblioteki pani Magdaleny Knappe. Pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą chętnie czytać książki, otrzymali karty biblioteczne i zakładki do książek oraz dyplomy. Wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej zbiorami, regulaminem, zasadami udostępniania księgozbioru, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki. W tym momencie radość nowych czytelników była największa

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów codziennie!