Działania w bibliotece

 Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych już za nami

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych już za nami

 Książki nie gryzą, one pochłaniają w całości.

Zamiast wywijania weź się do czytania.

Czytaj, czytaj - bo czytanie to wyobraźni rozwijanie.

Czytać każdy może, nieważne w jakim wieku…

- To tylko niektóre z haseł, jakie przynieśli ze sobą uczniowie poszczególnych klas do biblioteki szkolnej w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. 

 

Podczas spotkań uczniowie zapoznali się z długo wyczekiwanymi nowościami zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, zanim one powędrują do czytelników i znikną z półek. Mieli też okazję bliżej przyjrzeć się księgozbiorowi, jego działom i katalogom bibliotecznym - zwłaszcza online. Uczestniczyli w „Bitwie na książki” - oddali głos na wybraną przez siebie lekturę. W tej bitwie najwięcej głosów otrzymała lektura „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i star szafa”. Dzieci z klas młodszych rozwiązywały rebusy i zagadki związane z tytułem baśni oraz wysłuchali fragmentu wybranej książki. Dodatkowym, trochę zabawowym akcentem była wystawa „Książkowe Naj…”, czyli najgrubsza i najcieńsza, największa i najmniejsza itd. książka w bibliotece. Uczniowie sami sprawdzali ile dana książka ma stron, ile waży, mierzy itd. Przed wyjściem z biblioteki wielu czytelników wypożyczyło książkę i otrzymało profesjonalnie wydaną zakładkę konkursową – w konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły.

 

Trzeba przyznać, że w wymyśleniu i graficznym przedstawieniu hasła na temat czytania, książki i biblioteki nasi uczniowie wykazali się niebywałą kreatywnością. Wszystkie przyniesione „prace – prezenty” tworzą wyjątkowo wartościową dekorację biblioteki szkolnej i z pewnością uwadze odwiedzających nie umknie ich treść i grafika zachęcająca do czytania.

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych już za nami i to był bardzo obfitujący w wydarzenia październik. Głównym celem przedsięwzięcia było zwiększenie zainteresowania książką i mogę zapewnić, że to się udało. Dziękuję wszystkim nauczycielom, którzy aktywnie włączyli się w realizację zaplanowanego wydarzenia.

 

Relacja i zdjęcia: Wiesława Płóciennik

 

 2024-03-25

Mała książka – wielki człowiek

Mała książka – wielki człowiek

 

      W dniach 22-25 marca br. w bibliotece  szkolnej odbyły się spotkania czytelnicze z uczniami klas pierwszych, podczas których każdy uczeń otrzymał specjalną Wyprawkę Czytelniczą.

Każda wyprawka składała  się z książki „Wnuczka antykwariusza” - autorstwa Justyny Bednarek  z ilustracjami Emilii Dziubak oraz z broszury „Kochasz” Czytaj razem z dzieckiem!”  - poradnika dla rodziców i opiekunów, mówiących o korzyściach wynikających ze wspólnego czytania, a także zbiorem rekomendacji wartościowych książek dla pierwszoklasistów.

Projekt jest ogólnopolski i w całości finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w kampanii  „Mała książka – wielki człowiek” , której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci oraz zachęcenie ich do częstszego sięgania po książkę i regularnego czytania, zarowno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych.

Z pewnością Wyprawka czytelnicza będzie impulsem do czytania razem lub osobno i z korzyścią dla wszystkich.

 

2023-12-07

MISIOTEKA w naszej szkole

MISIOTEKA w naszej szkole

 

      Przez tydzień tj. od 27 listopada do 1 grudnia br. szkolna biblioteka zamienila się w MISIOTEKĘ.  Chętni uczniowie przynieśli swojego ulubionego misia do biblioteki szkolnej współtworząc   tygodniową MISIOTEKĘ. Oczywiście każdy miś otrzymał wizytówkę, aby było wiadomo czyim jest ulubieńcem.

Zorganizowanie MISIOTEKI było okazją do spotkań, które odbywały się przez cały tydzień w bibliotece szkolnej. Podczas nich uczniowie podziwiali wspólne dzieło, dzielili się informacjami i opiniami na temat swoich ulubionych misi. Uczestniczyli w konkursach związanych z misiami takim jak : Miś Padington, Miś Uszatek, Miś Yogi, Niedźwiadek Wojtek – „żołnierz” Wojka Polskiego armii generała Andersa. Odgadywali zagadki na temat Kusbusia Puchatka i jego przyjaciół. Niktóre pytania z kategorii: „Jaki to miś?” nie należały do oczywistych, ale każdy uczestnik konkursu nie wyszedł bez żadnej nagrody choćby symbolicznej jak np. cukierki, zakładki do książek, balony itp.

Trzeba wspomnieć, że niemal we wszystkich klasach naszej szkoły w poniedzialek 27 listopada obchodzono Dzięń Pluszowego Misia. Uczniowie mieli ze sobą ulubionego misia, wykonywali różne prace związane z misiem i na każdym kroku było widać akcentowanie tego dnia.

Wiadomo nie od dziś, że miś to towarzysz dzieciństwa chyba każdego dziecka, a zorganizowanie MISIOTEKI było miłym akcentem i impulsem, który pobudził zainteresowanie biblioteką i książkami.

Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w to przedsięwzięcie, a szczególnie uczniom i uczennicom, którzy współtworzyli MISIOTEKĘ.

 

2023-11-24

Nasi uczniowie wśród nagrodzonych w konkursie „Adopcja zmienia życie...”

Nasi uczniowie wśród nagrodzonych w konkursie „Adopcja zmienia życie...”

 

       15 listopada br. w czytelni biblioteki głównej w Ostrowie Wlkp. odbyło się podsumowanie konkursu na zakładkę do książki pt. „Adopcja zmienia życie – adoptuj psa lub kota”.

Konkurs organizowała biblioteka publiczna im. Stefana Rowińskiego wraz z Ostrowskim wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Zwierząt i Urzędem Miejskim.

Głównym celem konkursu,  w którym bardzo licznie wzięli udział  uczniowie naszej szkoły, była promocja czytelnictwa i propagowanie  odpowiedzialnej postawy wobec zwierząt. 

Zadanie polegało na zaprojektowaniu zakładki do książki według ściśle określonych zasad, uwzględniając przeslanie konkursowe.

Aż 44 uczniów naszej szkoły z klas 2-3 wzięło udział w konkursie, pokazując swoją wrażliwość na los zwierząt i wykazując się niebywałą pomysłowością.

Z bardzo wielu prac, bo ok. 250, jury konkursowe wybrało 12, a wśród nich znalazły się prace naszych uczniów. 

Są to prace:  Oskara Bobera - ucznia klasy 2a i Leona Kędziory -  ucznia kl. z 2b. 

Podsumowanie konkursu to jeszcze nie koniec całego przedsięwzięcia, bowiem organizatorzy  poinformowali nas, że prace -  zakładki laureatów będą wydrukowane i przekazane do bibliotek szkolnych. Trzymamy kciuki, aby stało się to jak najszybciej.

 Dziękuję uczniom  naszej szkoły za liczny udział  w konkursie,  wychowacom za wsparcie, a laureatom serdecznie gratuluję  tak dużego sukcesu. 

 

Notatka i zdjęcia: Wiesława Płóciennk

 

Rok szkolny 2021/2022

 SPOTKANIE Z AUTORKĄ

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole

Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole

25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Miś to zabawka, którą kochają wszystkie dzieci, a dorośli mają do niego wielki sentyment. Chyba nie ma domu, w którym  na półce, łóżku, fotelu  lub kartonie nie znajduje się miś. Jest towarzyszem dzieci, przyjacielem i powiernikiem sekretów i różnych spraw. Ma często duże uszy do targania i kochania oraz miękkie łapki, które możemy trzymać, kiedy chcemy.

Historia tej niezwykłej zabawki zaczęła się od prezydenta USA – T. Roosevelta, który w 1902 roku wybrał się na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Artykuł ten zainspirował producenta zabawek, który po jego  przeczytaniu stworzył dla dzieci pluszowego misia. 100 lat po jego powstaniu  25 listopada w 2002  roku  ustanowiono to  święto.

W tym dniu każdy uczeń klasy I-III przyniósł na lekcje swojego ulubionego misia. Przedstawił go swoimi kolegom i koleżankom w klasie. Opowieści można było słuchać bez końca. Przyniesione misie były bardzo różne: duże i małe, sławne i mniej sławne, z nadanymi imionami lub po prostu misie. Były też misie znalezione, które dostały „drugie życie”.

Po prezentacji swoich pluszaków dzieci zapoznawały się z historią misia, rodzajami misiów, bajkami z misiem w roli głównej. Rozwiązywały quizy, zagadki, odkodowywali misia na karcie pracy, wysłuchali fragmentów bajek o misiu oraz wykonywali ilustracje. Niektórzy uczniowie wzorem misia, który bardzo lubił słodkości, postanowili w tym dniu przynieść  coś słodkiego do zjedzenia.

Klasy trzecie odwiedziły bibliotekę szkolną, gdzie czekały na nich książki o misiach, zagadki i drobne upominki. Chętni uczniowie losowali cytaty  z „Kubusia Puchatka” i podejmowali próby ich interpretacji. Było przy tym dużo zabawy i refleksji.

To był bardzo miły i wyjątkowy dzień.

 Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w przebieg tego  święta.

 https://www.youtube.com/watch?v=hiwoDSWBYKk

relacja: W. Płóciennik,

zdjęcia: W. Płóciennik, A. Barczak, E. Bakalarek, A. Kobylańska, D Krzeszowska,

  1. Knappe, A. Pastuszak, M. Smolarek,  A. Wojciechowska, K. Drabik, G.Torba.

  

 

AKCJA „NARODOWE CZYTANIE” W NASZEJ SZKOLE

AKCJA „NARODOWE CZYTANIE” W NASZEJ SZKOLE

 

Wraz z początkiem roku szkolnego uczniowie naszej szkoły intensywnie rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.  W tym roku 4 września odbyła się 10. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą czytali “Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, które  miało miejsce w dniu 6. września. Uczniowie wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji oraz obejrzeli dwa krótkie filmy, w których Para Prezydencka czytała fragmenty “Moralność Pani Dulskiej” oraz zachęcała do wzięcia udziału w akcji.

Naszym celem było, aby uczniowie jak najpełniej mogli przeżyć treść czytanych przez nich słów. Oprócz tradycyjnego czytania z podziałem na role, z książką w ręku, wykorzystaliśmy także nowoczesną technologię. Tekst  był wyświetlany na tablicach multimedialnych, dzięki czemu był widoczny dla wszystkich, nie tylko czytających.

W całości wydarzenia wzięły udział klasy: VII oraz VIII z nauczycielami języka polskiego oraz nauczycielami bibliotekarzami.

W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”.

“Moralność Pani Dulskiej” - plakat - kliknij tutaj

 

Relacja: Magdalena Knappe

Zdjęcia: Monika Jangas, Anna Berkowska, Kinga Kielańska, Ewa Wasielewska.

 

 

 

 

Dzień Głośnego Czytania w bibliotece szkolnej

Dzień Głośnego Czytania w bibliotece szkolnej

W środę 29 września odbył się   Dzień Głośnego Czytania w bibliotece szkolnej, który wpisał się w Ogólnopolską akcję.  Patronką tego dnia w tym roku była Joanna Porazińska, wybitna pisarka, urodzona właśnie w tym dniu.

Głównym celem działania było  promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Właśnie oni bardzo licznie odwiedzili w tym dniu bibliotekę szkolną. Wysłuchali jednego z wierszy Joanny Porazińskiej „Na grzyby” dotyczącego obecnej pory roku, a  po jego wysłuchaniu dzielili się wiedzą na temat zbierania grzybów, ich wyglądu i zwyczajów rodzinnych dotyczących grzybobrania.

 Spotkanie było też okazją do przeglądania księgozbioru, zapoznania się z ofertą biblioteki  i  wypożyczenia wybranych przez siebie książek. Na twarzach niektórych uczniów było widać ogromną radość i  ekscytację, po znalezieniu interesującej książki. Ne obyło się bez deklaracji ze strony uczniów, że od dziś chcieliby częściej przychodzić do biblioteki po książki.

Uczennice ze starszych klas także przyłączyły się do akcji, czytając na głos fragmenty wybranych książek podczas przerw, za co im bardzo dziękuję. Dziękuję również wszystkim uczniom i wychowawcom, którzy włączyli się tego dnia  w działanie promujące czytelnictwo.

 

Relacja Wiesława Płóciennik

.

 

  

Rok szkolny 2020/2021

„Magiczne wiersze Juliana Tuwima” – podsumowanie konkursu

„Magiczne wiersze Juliana Tuwima” – podsumowanie konkursu

 

1 czerwca w  Dniu Dziecka odbyło się podsumowanie konkursu  „Magiczne wiersze Juliana Tuwima” .

Konkurs odbył się 24 maja i uczestniczyli w nim  uczniowie klas drugich – po 6 osób z każdej klasy. Głównym celem konkursu było pobudzenie aktywności czytelniczej uczniów i popularyzacja utworów  Juliana Tuwima. 

Laureatami zostali:

Oliwia Dąbrowska z kl. 2c – I miejsce ex aequo

Sergiusz Kowalczyk z kl. 2b – I miejsce ex aequo

Oliwier Ratajczyk z kl. 2 a – II miejsce ex aequo

Agata Rogala z kl. 2b – II miejsce ex aequo

Jagoda Czołnik  z kl. 2c – III miejsce

Laureaci oraz uczestnicy z rąk  dyrektora szkoły p. Anny Galant  otrzymali  nagrody książkowe oraz  dyplomy .

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję  i mam nadzieję , że wiersze J.  Tuwima przyniosły wam wiele radości.

Organizator  – Wiesława  Płóciennik

  

 

 

Narodowe Czytanie 2020 w naszej szkole!

Narodowe Czytanie 2020 w naszej szkole!

Podczas tegorocznej, IX odsłony Para Prezydencka wybrała do czytania  Balladynę Juliusza Słowackiego. Utwór ten powstał w 1834 roku na emigracji w czasie dyskusji na temat niedawnej klęski powstania listopadowego i debat nad przyszłym losem narodu.

 

W poniedziałek 7 września br. nasza szkoła przyłączyła się  akcji Narodowe Czytanie 2020. 

W naszej szkole uczniom czytali wychowawcy, nauczyciele języka polskiego i historii. Niekiedy wykorzystywano nagranie fragmentu Balladyny czytanej przez Parę Prezydencką i aktorów.

Oczywiście przy tej okazji uczniowie  poznali historię powstania, miejsce akcji i znaczenie tego utworu dla naszego narodu.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, za zaangażowanie  w  szkolne i jednocześnie Narodowe Czytanie niełatwego dramatu Juliusza Słowackiego jakim jest Balladyna. W ten sposób  przyczyniamy się także do promocji czytelnictwa.

  

Koordynator:  W. Płóciennik

 

 

 

 

 

 

 

Rok szkolny 2019/2020

Rok 2020 rokiem JPII - kliknij tutaj

Książki online - kliknij tutaj

23 kwietnia obchodzimy  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  - to szczególne święto miłośników książek.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO  i mający na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę  praw autorskich. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii (region w Hiszpanii). Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

W związku z  obchodami tego święta, bardzo proszę, wysyłajcie do mnie tytuły książek, które udało się wam przeczytać  w ostatnim czasie.

Informacje przesyłajcie do końca kwietnia br. na adres: wieslawa.plociennik@podstawowa6.pl lub do mnie przez dziennik internetowy.

Dzięki waszym wpisom utworzymy RANKING  KSIĄŻEK uczniów naszej szkoły

Zachęcam  do odwiedzenia strony:

https://lubimyczytac.pl/

Polecam opracowanie: Wpływ czytania na rozwój potencjału intelektualnego oraz poznawczego ucznia”

Wpływ czytania na rozwój potencjału intelektualnego - kliknij tutaj

 

ORGANIZOWANIE PROCESU NAUKI.

Style uczenia się - kliknij tutaj

Filmik " Za 10 minut będziesz  czytać o połowę szybciej" : 
 

Powtórki i przerwy w nauce - kliknij tutaj

Czynniki mające wpływ na zapamiętywanie - kliknij tutaj

Mnemotechniki jako sposoby ułatwiające zapamiętywanie - kliknij tutaj

Pole widzenia a tempo czytania - kliknij tutaj

 

  

Narodowe Czytanie 2019 w naszej szkole!

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Zostały one wybrane spośród ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

W poniedziałek 9 września br. nasza szkoła przyłączyła się  do akcji „Narodowe Czytanie polskich nowel”.

Uczniowie mieli okazje posłuchać nowel w wykonaniu nauczycieli naszej szkoły, samych uczniów, a także czytanych przez prezydenta Polski i jego małżonkę.

Spośród wybranych nowel czytane były m.in. ,,Sachem'' Henryka Sienkiewicza, ,,Katarynka'' - Bolesława Prusa, ,,Dobra'' Pani Elizy Orzeszkowej, ,,Rozdziobią nas kruki i wrony'' Stefana Żeromskiego, ,,Dym'' - Marii Konopnickiej.

Przy tej okazji uczniowie zapoznali się bądź utrwalili sobie pojęcie noweli, a po jej wysłuchaniu brali udział rozmowie na temat wysłuchanego tekstu.

Serdecznie dziękujemy nauczycielom za zaangażowanie w tę ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo.

 

Relacja W. Płóciennik

 

 

 

 

Rok szkolny 2018/2019

PASOWANIE NA CZYTELNIKA – bo czytanie to zabawa!

 
Dnia 26,29 października 2018 r. uczniowie klas pierwszych świętowali w bibliotece szkolnej. W tym dniu odbyło się pasowanie na czytelnika, czyli oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Ponadto młodym czytelnikom został zaprezentowany księgozbiór. Uczniowie  wykonywali zadania związane z lekturami nowego księgozbioru – m.in. odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i wierszy.
Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki i zostali przez panią Magdalenę Knappe bibliotekarkę pasowani na czytelników. Otrzymali również pamiątkowe dyplomy, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu.
W tym dniu uczniowie po raz pierwszy samodzielnie wypożyczali książki.  Radość świeżo upieczonych czytelników była tym większa, iż mogli dokonać wyboru pierwszej lektury zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i upodobaniami.
 
Zdjęcia i relacja: Magdalena Knappe
 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA