Działania świetlicy
Świetlica szkolna
Opieka w naszej świetlicy jest sprawowana codziennie
od poniedziałku do piątku od godz. 6:30 do 16:30
Nauczyciele świetlicy szkolnej w roku szkolnym 2023/2024
Agnieszka Świtula
Karolina Michalska
Magdalena Knappe
Ewa Bakalarek
Kinga Szewczyk-Kiełtyka
Marta Matuszewska
Celem działalności naszej świetlicy jest przede wszystkim zapewnienie opieki uczniom przed zajęciami lekcyjnymi oraz po nich w miłym i bezpiecznym otoczeniu, a także stworzenie warunków do wypoczynku, zjedzenia posiłku i odrobienia prac domowych.
Świetlica spełniając swą funkcję opiekuńczą stara się rozwijać umiejętności i uzdolnienia dzieci, pobudzać wyobraźnię dziecka oraz kształtować sprawność ruchową. Staramy się, aby nasze zajęcia uczyły dzieci współdziałania w grupie i kształtowały umiejętność komunikowania się oraz prawidłowe postawy ucznia.
Praca opiekuńczo – wychowawcza odbywa się według planu pracy świetlicy i zgodnie z rocznym planem pracy szkoły.
W naszej świetlicy prowadzone są następujące zajęcia:
- czytanie bajek, baśni, legend, mitów, opowiadań, wierszy,
- zajęcia plastyczne: malowanie, rysowanie, kolorowanie, wycinanie, wydzieranie,
- oglądanie programów i filmów edukacyjnych dla dzieci,
- rozwiązywanie krzyżówek, zagadek,
- gry dydaktyczne i edukacyjne,
- zajęcia tematyczne związane z ważnymi wydarzeniami,
- rozmowy i pogadanki z dziećmi,
- zajęcia muzyczne i zabawy ruchowe przy muzyce,
- gry i zabawy sportowe,
- konkursy,
- udział w ciekawych programach i projektach.
Dzieci uczęszczające do naszej świetlicy biorą aktywny udział w przygotowywaniu dekoracji na różne imprezy i uroczystości szkolne.
Przy świetlicy znajduje się szatnia, w której przebierają się uczniowie uczęszczający do świetlicy.
W świetlicy uczniów obowiązuje obuwie zmienne.
Dokumenty do pobrania
Wniosek o przyjęcie dziecka do Świetlicy
„Dzień Kobiet” w świetlicy szkolnej
8 marca dzieci w świetlicy szkolnej nie zapomniały o Dniu Kobiet. Z okazji tego święta wykonały laurki oraz prezenty dla Mam – tulipany z patyków i kolorowego papieru oraz tulipany z kolorowych. Dzieci przypomniały sobie także co oznacza być dżentelmenem i damą oraz poznały sylwetki znanych kobiet: Marii Skłodowskiej-Curie, Wisławy Szymborskiej oraz największych bohaterek naszych czasów – Mam.
Czas upłynął nam w miłej atmosferze, a nasze dziewczęta miały okazję poczuć się tego dnia naprawdę wyjątkowo.
Chłopcy złożyli swoim koleżanką serdeczne życzenia z okazji „Dnia Kobiet” oraz obdarowali je symbolicznym kwiatkiem.
Relacja i zdjęcia: M.Knappe, K.Michalska
Dzień Dinozaura w świetlicy szkolnej
26 lutego obchodzimy Dzień Dinozaura. To wspaniała okazja, aby promować wiedzę na temat tych prehistorycznych stworzeń. Choć dinozaury dawno już wyginęły, to nie przestają nas fascynować, bo któż by nie chciał przenieść się w czasy prehistoryczne, kiedy one żyły, a ziemia była wielką, zieloną puszczą. Postanowiliśmy przyłączyć się do świętowania poprzez wspólne gry i zabawy. Już od samego rana było kreatywnie, dzieci w świetlicy wykonały dużą postać dinozaura z rolek papieru.
Wspólnie spędziliśmy atrakcyjnie i aktywnie czas wolny w świetlicy szkolnej, zdobywając nową wiedzę
i usprawniając umiejętności manualne.
Relacja i zdjęcia: Małgorzata Nawrocka
Tłusty Czwartek w świetlicy szkolnej
"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek a Bartkowa uwierzyła dobrych pączków nasmażyła" - głosi staropolskie przysłowie".
Zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVII wieku, ale wtedy jeszcze wyglądały nieco inaczej niż obecnie. Miały w środku ukryty orzeszek, a ten, kto trafił na taki pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem. Tradycja do dziś nakazuje, aby w tłusty czwartek zjeść choć jednego pączka. Kto tego nie zrobi, temu do końca roku nie będzie się wiodło.
W czwartek 24 lutego obchodziliśmy w świetlicy „Tłusty czwartek”, żegnając tym samym kończący się karnawał. Dzieci wykonały łamigłówki oraz przepiękne prace plastyczne – papierowe pączki z kolorową posypką… Wyglądały bardzo kolorowo i apetycznie !
Zdjęcia i relacje: Małgorzata Nawrocka, Karolina Michalska
KOCI ŚWIAT - spotkanie z literaturą w świetlicy szkolnej
Czytanie książek to jedna z największych przyjemności w życiu. Wprowadza w świat przygód, historii i bajek, dzięki którym marzenia i sny stają się bogatsze i bardziej kolorowe. Ciekawe opowiadania czy niesamowite legendy i baśnie pobudzają wyobraźnię dzieci i młodzieży. Pozwalają także w nieograniczony sposób odbywać podróże po całym świecie, a nawet kosmosie. Bohaterami opowiadań czy bajek dla dzieci są dzielni rycerze i piękne księżniczki, żyjące za siedmioma górami, za siedmioma rzekami. W literaturze dziecięcej równie często spotkać można postać, która jest bliska sercu każdego czytelnika, z którą każdy może się identyfikować, która przeżywa przygody podobne do codziennych sytuacji dzieci i rozwiązuje problemy, z którymi spotkać się może nawet pierwszoklasista.
Takie przygody przeżywa właśnie Kicia Kocia, mała bohaterka książek dla dzieci autorstwa pani Anity Głowińskiej. Jej codzienne życie, zdarzenia, które ją spotykają i kłopoty, w które czasami wpada, są znakomitą kanwą do nawiązania rozmów z dziećmi przebywającymi w świetlicy szkolnej, o radzeniu sobie w trudnych lub zaskakujących sytuacjach. Uczniowie i uczennice klas 2 i 3, pod opieka Pań: Magdaleny Knappe i Karoliny Michalskiej, postanowili przedstawić naszym małym Świetliczakom postać Kici Koci oraz jej przygody. Od grudnia, w cotygodniowych spotkaniach z dziećmi, chłopcy i dziewczynki, zasiadają wspólnie, by zanurzyć się w świecie Kici Koci, jej rodziny i przyjaciół. Każda przeczytana książeczka jest podstawą do rozmowy, którą z pierwszoklasistami przeprowadzają potem starsi koledzy. Dzieci słuchają z zainteresowaniem każdej historyjki i bardzo chętnie biorą później udział we wspólnej rozmowie na jej temat. Dzielą się swoimi spostrzeżeniami na najróżniejsze, ciekawiące je problemy, od tego, gdzie schować się podczas burzy, aż po propozycje, co robić, kiedy się choruje i trzeba tak strasznie długo leżeć w łóżku, aby wyzdrowieć.
Przed każdym spotkaniem, Pani Magda i Pani Karolina przygotowują książeczki o Kici Koci i tematykę, która poruszana jest w rozmowie z dziećmi. Panie prowadzące spotkanie, dbają o każdy jego szczegół, przygotowując np. wesołe opaski z wizerunkiem bohaterki czytanych książeczek. Świetliczakom bardzo się te spotkania podobają, czekają na nie z niecierpliwością cały tydzień i opowiadają o nich. Dzięki temu, ostatnio w progi naszej świetlicy zawitała maskotka Kicia Kocia. Maskotka jest honorowym gościem na każdym spotkaniu czytelniczym z Kicią Kocią. Dzięki niej, jest nam przyjemniej słuchać o przygodach małej kotki i wyobrażać sobie, że przeżywamy je razem z nią.
Zapraszamy na fotorelacje z kilku spotkań pierwszaków z Kicią Kocią.
My już cieszymy się na następne spotkania i nie możemy doczekać się kolejnych przygód małej bohaterki.
Relacja i zdjęcia: M.Knappe, K. Michalska
Walentynki w Świetlicy Szkolnej - pamiętamy o osobach wokół nas !
Święto zakochanych to doskonała okazja na zorganizowanie wielu tematycznych atrakcji w świetlicy szkolnej. Nasze przygotowania do Walentynek trwały cały tydzień. 14 lutego 2022 roku w świetlicy odbyły się długo oczekiwane WALENTYNKI. Wychowawczynie świetlicy zorganizowały między innymi fotobudkę walentynkową, która od samego rana tętniła życiem, powstało mnóstwo pięknych zdjęć. Uczniowie tego dnia przyszli w ubraniach koloru miłości, czyli czerwieni bądź różu. Z okazji Święta Zakochanych zostały stworzone przez dzieci przeróżne dekoracje, które ozdabiały nasze sale. Uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat powstania i tradycji walentynek oraz zaczerpnąć pomysły na ciekawe prezenty i wyznania miłosne. To również dobra okazja, by podziękować swojej koleżance, mamie, tacie, dziadkom lub wujostwu za to, że są blisko nas i wnoszą szczęście i radość do naszego życia.
Walentynki okazały się doskonałą okazją do integracji uczniów ze świetlicy, umacniania więzów koleżeńskich i rozwijania umiejętności wyrażania swoich emocji.
Ten dzień na pewno zapisze się w pamięci naszych uczniów.
Relacja i zdjęcia: M. Knappe, K.Michalska, M.Jangas
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PUZZLI I KLOCKÓW LEGO w ŚWIETLICY SZKOLNEJ
W ostatnich dniach stycznia uczniowie, którzy korzystają ze świetlicy szkolnej mieli powody do radości, bowiem 31 stycznia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Klocków Lego, natomiast kolejnego dnia, 1 lutego, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Puzzli, oraz dzień Składanki i Układanki.
Z tej okazji uczniowie mogli wykazać się swoją kreatywnością i umiejętnością logicznego myślenia.
Zarówno klocki, jak i puzzle, to nie tylko zabawka, lecz również doskonałe narzędzie do kształtowania umiejętności logicznego myślenia, spostrzegawczości oraz zręczności. Kto z nas nie spędził licznych godzin na budowaniu coraz to wymyślniejszych konstrukcji. Klocki, podobnie jak puzzle są do dziś atrakcją, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Radości nie było końca. Uwielbiamy takie kreatywne zabawy w świetlicy !
Relacja i zdjęcia: M.Knappe
Maski karnawałowe w świetlicy szkolnej
Karnawał to okres zabawy i radości między Bożym Narodzeniem a Wielkim Postem, a przede wszystkim czas balów i przyjęć. Karnawał to wyjątkowy czas dla dzieci. Mogą one chociaż na chwilę poczuć się jak swój ulubiony bohater książkowy czy też filmowy, kolorowe kostiumy odmieniają naszych podopiecznych nie do poznania. W świetlicy szkolnej również możemy świętować karnawał. Z tej okazji uczniowie chętnie wykonywali maski. Każda była inna i niepowtarzalna. Było przy tym mnóstwo zabawy i śmiechu. Technika wykonania była dowolna, można je było ozdabiać przeróżnymi materiałami, jednak najlepiej sprawdził się w tej roli brokat. Któż nie lubi błyszczeć na balu?
Zdjęcia i relacja: M.Knappe, K.Michalska
1. Doświadczenia z wodą - kliknij tutaj
2. Piramida zdrowia - kliknij tutaj
a. Piramida zdrowia - kliknij tutaj
b. Piramida żywieniowa - kliknij tutaj
c. Wiersz Jana Brzechwy_Na straganie - kliknij tutaj
d. Kolorowanka_Na straganie - kliknij tutaj
e. Wykreślanka_zdrowe odżywianie - kliknij tutaj
f. Krzyżówka_piramida zdrowia - kliknij tutaj
3. Zdrowy uśmiech - kliknij tutaj
4. Ekologia w moim domu - kliknij tutaj
5. Doświadczenia z wodą _ część 2 - kliknij tutaj
6. Jak koncentracja pomaga detektywom w pracy - kliknij tutaj
7. Dzień Ziemi - kliknij tutaj
a. Dzień Ziemi - kliknij tutaj
8. Doświadczenia z wodą_część 3 - kliknij tutaj