MAŁY WOLONTARIAT

Mały Wolontariat 2019

Mały Wolontariat

 

Szkoła Podstawowa nr 6 w Ostrowie Wielkopolskim im. Macieja Rataja,  jest członkiem klubu adopcyjnego Fundacji Redemptoris Missio w Poznaniu i  od 3 lat wspiera finansowo raz do roku edukację afrykańskich dzieci w szkole w Ngaoundaye.

W szkole prowadzonej przez siostry misjonarki,  dzieci uczą się wielu przydatnych rzeczy. Dzięki regularnym zajęciom podopieczni mają szansę nie tylko zdobyć wiedzę z zakresu rachunków, czytania i pisania, ale również poznają podstawowe zasady higieny oraz kształtują pozytywne postawy społeczne.

Siostry przesyłają  list, dziękując za finansowe wsparcie.

Drodzy Rodzice, dzięki Waszej pomocy Chrystus rodzi się każdego dnia, w Waszych sercach i  w sercach dzieci którym pomagacie. To dzięki Wam jesteśmy świadkami ich radości, uśmiechu na twarzy, czasem smutku i strachu, ponieważ zawsze jest niepewność i ryzyko niebezpieczeństwa. Mimo tego pragniemy żyć normalnie i dawać dzieciom to co jest najlepsze, pomagać w lekcjach, organizować kółka sportowe, krawieckie aby dać dzieciom trochę dzieciństwa. Tutaj niestety większości rodzicom nie zależy na edukacji dzieci, a dzięki Wam możemy pomóc najbardziej potrzebującym.   Dlatego pragniemy podziękować  za Waszą pomoc finansową dla naszych dzieci.

 Na zdjęciach, możemy zobaczyć tzw. Tydzień nauczycielski obchodzony w szkole w Ngaoundaye, w którym organizuje się wszelkie rozrywki sportowe, kulturalne. Jest to piękny dzień, pełen wrażeń i radości. Największą atrakcją był występ naszych przedszkolaków tzn. która drużyna pierwsza przebiegnie pod tunelem oraz występ szóstej klasy – taniec tradycyjny.”

  

Z modlitwą  Dzieci, Grono Pedagogiczne i ss Pasterzanki

 

Zachęcam również do poczytania gazetki o działalności Fundacji, w której na bieżąco co kwartał przesyłane są informacje o przeprowadzanych akcjach. Gazetki dostępne są w sekretariacie oraz w bibliotece szkolnej.

Opiekun Małego Wolontariatu – Dorota Krzeszowska

 

2018

Adopcja szkoły w Republice Środkowej Afryki

Adopcja szkoły w Republice Środkowej Afryki

 

Szanowni Państwo!

Dziękuję, że wspierają Państwo edukację dzieci chodzących do szkoły w Republice Centralnej Afryki.

Przesyłam list od siostry Barbary Samborskiej, w którym opisuje działania podejmowane dzięki przekazywanym przez Państwa środkom.

Łączę wyrazy szacunku

Justyna Janiec-Palczewska

 "Pokój i Dobro!

 Bardzo serdecznie pozdrawiam, przepraszam, że tak długo nic nie pisałam. 

W imieniu własnym,grona nauczycielskiego i dzieci bardzo dziękujemy za pomoc jaką RedemptorisMissio nam udziela.

 

Dzięki Wam rozpoczęliśmy po południu kółko sportowe dla dziewczyn, dużych i małych. Dlaczego dla dziewczyn? Chłopcy w RCA mają więcej możliwości wyjścia i grania w piłkę po południu, w wolnym czasie. Natomiast dziewczynki jeśli są posłane do szkoły to po zajęciach w szkole już mają zajęcia w domu. Zobaczyć po południu dziewczynki które grają w piłkę, to rzecz niemożliwa. Bo nawet  jeśli mogłyby grać to i tak chłopcy by im ją zabrali. Dlatego staramy się wypromować dziewczyny żeby nie były na ostatnim miejscu w domu i w szkole. I tak dobrze że rodzice posyłają je do szkoły. Ze starszymi dziewczynami chcemy stworzyć ekipę koszykarek, z młodszymi to są różnorakie zabawy sportowe. Dziewczynki chętnie przychodzą na zajęcia.

Dodam, że dla chłopców też są organizowane zajęcia tylko że nie w szkole ale w domu kultury, tu pomaga nam o. Piotr Michalik, kapucyn.

 

Także dzięki Waszej pomocy zorganizowaliśmy również zajęcia wyrównawcze dla dzieci z pierwszej i drugiej klasy. Szczególnie ważne, bo jak dobrze opanują podstawę to potem już będą sobie radzić. 

 

Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc, w miarę możliwości będę przysyłać zdjęcia z życia szkoły.

Niech Pan Jezus wynagrodzi Waszą pracę i dobre serca.

Z modlitwą s Barbara, nauczyciele z dziećmi".

Koordynatorki akcji: wicedyrektor Izabela Rokicka, Dorota Krzeszowska.

 

Przyłączamy się do VII edycji akcji "Opatrunek na Ratunek"

MAŁY WOLONTARIAT przyłącza się do VII edycji akcji

 

Wracający z misji wolontariusze Fundacji i sami misjonarze zwracają się z prośbą o przesłanie środków opatrunkowych. Do misyjnych przychodni i szpitali zgłaszają się najczęściej ludzie najbiedniejsi i najbardziej chorzy. Zgłaszają się Ci, których nie stać na leczenie w państwowych szpitalach i nie stać na wizytę u miejscowego szamana. W tropikalnym klimacie rany goją się gorzej, a wiele tropikalnych chorób dotyczy również skóry. W surowych warunkach życia pozbawionego wszelkich wygód nietrudno o rany zadane narzędziami przy pracy w domu i obejściu. Pracujące od najmłodszych lat dzieci często ulegają urazom, cierpią z powou poparzeń gotowanymi na wolnym powietrzu potrawami lub od ogniska. W tropiku wielką plagą są ugryzienia pcheł piaskowych, którym najczęściej ulegają biegające boso dzieci.

MAŁY WOLONTARIAT przyłącza się do VII edycji akcji "Opatrunek na Ratunek".

Akcja organizowana jest przez fundację Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio", która zbiera bandaże, gazy, plastry, igły, strzykawki oraz rękawiczki jednorazowe.

Zebrane materiały zostaną przekazane misyjnym szpitalom w Afryce.

Akcja w naszej szkole trwa do  22 grudnia 2017 r.

Przyniesione opatrunki przekazujemy koordynatorowi akcji - p. Dorocie Krzeszowskiej /sala nr 6/.


Przyłączamy się do akcji "Opatrunek na Ratunek" 2016

Przyłączamy się do akcji

Przyłączamy się do akcji "Opatrunek na Ratunek"

Akcja organizowana jest przez fundację Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio", która zbiera bandaże, gazy, plastry, igły, strzykawki oraz rękawiczki jednorazowe.

Zebrane materiały zostaną przekazane misyjnym szpitalom w Afryce.

Akcja w naszej szkole trwa do  końca marca.

Przyniesione opatrunki przekazujemy: wychowawczyni kl 2b

Dorocie Krzeszowskiej /sala nr 6/

Akcję koordynuje Izabela Dembińska-Rokicka i Dorota Krzeszowska.

 


 Marzycielska Poczta to ogólnopolska akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów lub kartek do ciężko chorych dzieci.

Listy i kartki dają chorym dzieciom wsparcie psychiczne oraz siły do w walki z chorobą.

Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 6 włączyli się w akcję Marzycielskiej Poczty. Wykonali własnoręcznie kartki, które następnie wysłali do wybranych dzieci: Ewy z Wołomina, Tobiasza z Lublina, Mateusza z Rybnika.

Mamy nadzieję, że akcja podjęta przez wolontariuszy przyniesie wiele radości dzieciom przebywającym w szpitalach.

Zachęcamy wszystkich do napisania listu lub kartki w tym magicznym czasie bożonarodzeniowym.

Koordynatorki akcji: Dorota Krzeszowska i Izabela Dembińska-Rokicka

 

Zakończenie akcji "Opatrunek na ratunek"

Dzięki waszej pomocy udało się zebrać bandaże, gazy, kompresy, plastry opatrunkowe, rękawiczki gumowe, igły i strzykawki.

Dzięki pomocy pani Elżbiety Ryszkiewicz paczki z opatrunkami zostały przewiezione i przekazane do Fundacji Redemptoris Missio w Poznaniu.

Zostaną one przesłane misjom prowadzącym przychodnie i szpitale.

Misje pomagają najbardziej potrzebującym i chorym ludziom w Tanzanii, Kamerunie, Zambii, Kongo, Etiopii oraz Papuę Nową Gwineę.

 

Wszystkim nauczycielom, rodzicom i dzieciom, którzy włączyli się w akcję bardzo serdecznie dziękujemy.

 

Koordynatorki "Małego Wolontariatu":  Dorota Krzeszowska i Izabela Dembińska-Rokicka

 

Wcześniejsze akcje - w archiwum