"24 matematyczne zadania na czas oczekiwania"

PROJEKT  MATEMATYCZNY 

Drodzy Uczniowie!

Projekt polega na przygotowaniu matematycznej książeczki z zadaniami dotyczącymi Świąt Bożego Narodzenia. Zadania będą sukcesywnie rozwieszane pod choinką z kolejnym numerem dnia grudnia na gazetce w Sali nr 8. Na każdy dzień oczekiwania na Święta przypada jedno zadanie. Każde zadanie wykonujecie na osobnej kartce. Powstanie więc książeczka. Pamiętaj by na kartce znalazło się: numer zadania, treść zadania, rozwiązanie, oczywiście  mile widziane będą też elementy świąteczno - matematyczne. Książki przygotowujecie w wybranym przez siebie formacie.

Zadania możecie przepisać lub wykonać zdjęcie jego treści.

Termin zbierania prac: 8.01.2018r.

Podsumowanie projektu: 15.01.2018r.

Osoba odpowiedzialna: Katarzyna Sułkowska

 

Zadanie 1

  1. Wytnij i sklej choinkę z figur geometrycznych.
  2. Ubierz choinkę w figury geometryczne (koła, kwadraty, prostokąty i trójkąty. Kwadratów niech będzie 5, kół o 2 więcej niż kwadratów, prostokątów – dwa razy mniej niż kwadratów i kół razem, a trójkątów o 2 mniej niż prostokątów. Zapisz ile ozdób jest każdego kształtu.

 

Zadanie 2

Mikołaj miał 54 prezenty dla dzieci z czego 5 prezentów opakowanych w niebieski papier, 10 w fioletowy, a reszta w czerwony. Oblicz:

a) ile prezentów było opakowanych w papier czerwony,

b) o ile więcej prezentów było opakowanych w papier czerwony niż w papier fioletowy i niebieski razem.

 

Zadanie 3

Święty Mikołaj miał 6 reniferów. Na każdego z nich przypadało 60 kg prezentów. Ile ważyły prezenty?

 

Zadanie 4

Na stole wigilijnym było 15 potraw. Tradycja mówi o tuzinie potraw. Ile potraw było dodatkowych?

 

Zadanie 5

Na choince wisi 20 bombek, 15 aniołków i 3 łańcuchy. Niestety, gdy Jasio otworzył drzwi zbiło się  1/2  bombek i o 5 mniej aniołków niż bombek. Ile ozdób pozostało na choince?

 

Zadanie 6 - do pobrania poniżej

Zadanie 6

 

Zadanie 7

Na choince wisiało 26 cukierków. Grzesiek zawiesił jeszcze 3 razy więcej cukierków. Po chwili przyszła Gabrysia i zjadła 12 cukierków. Ile cukierków pozostało na choince?

 

Zadanie 8

Święty Mikołaj miał 150 worków z prezentami. 96 tych worków wypadło mu z sań. Po poszukiwaniu udało się odnaleźć  1/2  poszukiwanych prezentów. Ile prezentów nie odnaleziono? Ile prezentów było w saniach po odnalezieniu części z nich?

 

Zadanie 9

Aneta i Wojtek robią listę świątecznych dań. Na początku wpisali 6 potraw. Potem Wojtek wykreślił jedną, bo jej nie lubi, a Aneta za to dopisała barszcz i kompot z suszu. Wtedy Wojtek przypomniał sobie o rybach i dopisał 3 potrawy, jednak Aneta jedną z nich wykreśliła. Potem przyszła mama i dopisała jedną potrawę i na koniec tata dopisał jeszcze dwie. Ile potraw będzie na stole wigilijnym u Anety i Wojtka.

 

Zadanie 10

Wyobraź sobie, że jesteś pomocnikiem Mikołaja. Pomóż Mikołajowi skompletować trzy zestawy prezentów dla dzieci – w każdej paczce muszą znajdować się minimum trzy produkty. Mikołaj ma na to wszystko 500 zł.

  • Weź dowolne gazetki handlowe, wytnij wybrane przez siebie produkty wraz z cenami i przyklej na kartkę tworząc prezenty.
  • Oblicz koszt każdego prezentu.
  • Oblicz resztę – niech będzie jak najmniejsza.

 

Zadanie 11

Dzień 1 grudnia pewnego roku wypadł w piątek. W jaki dzień tygodnia obchodzono wówczas Boże Narodzenie (24 grudnia)?

 

Zadanie 12

Wigilię Świąt Bożego narodzenia w roku 2007 obchodziliśmy w poniedziałek. W jakim dniu tygodnia wypadnie Wigilia w 2013 roku.

 

Zadanie 13

Święty Mikołaj w tym roku ma wyjątkowo duży brzuch.  Jaką średnicę ma brzuch Mikołaja, wiedząc, że promień jest 16 razy mniejszy od liczby , której cyfrą setek jest 3, cyfra dziesiątek jest o 3 mniejsza od cyfry setek, a cyfra jedności jest ilorazem liczb 44 i 11.

 

Zadanie 14

Jest czwartek 14 grudnia godz. 7:55. Ile jeszcze czasu do Wieczerzy Wigilijnej, która odbędzie się 24 grudnia o godz. 16:30. Odpowiedź wyraź w dniach, godzinach i minutach oraz w godzinach i minutach.

 

Zadanie 15

Zbliża się Boże Narodzenie, Mikołaj musi się odpowiednio przygotować do długiej podróży. 1 grudnia rozpoczął codzienne treningi, które zakończy 23 grudnia. Każdy trening to 25 minut ćwiczeń gimnastycznych. Ile minut Mikołaj będzie ćwiczył by zrealizować swój plan treningowy?

 

Zadanie 16

Podczas codziennego treningu Mikołaj spala 55 g tłuszczu. Ile gram tłuszczu spali Mikołaj przez cały plan treningowy (od 1 grudnia do 23 grudnia)?

 

Zadanie 17

Ułóż krzyżówkę z hasłem BOŻE NARODZENIE. Pytania i odpowiedzi mają być związane z matematyką.

 

Zadanie 18

Święta tuż, tuż. Państwo Wiśniewscy postanowili więc wysłać kartki świąteczne do swojej najbliższej rodziny. Kupili więc 9 kartek w cenie 1,25 zł za sztukę oraz znaczki pocztowe na każdą kartkę po 2,40 zł. Ile pieniędzy przeznaczyli Państwo Wiśniewscy na rozesłanie życzeń świątecznych?

 

Zadanie 19

W okresie przedświątecznym św. Mikołaj postanowił przetestować nową uprząż dla reniferów. W tym celu wybrał się na krótką przejażdżkę. Początkowo planował pokonać 120 km, jednak ze względu na śnieżycę skrócił ją i przejechał tylko 1/3 planowanej trasy. Obliczcie, ile kilometrów pokonał św. Mikołaj. O ile kilometrów trasa ta była krótsza od trasy zaplanowanej?

 

Zadanie 20

Elfy (pomocnicy św. Mikołaja) przez sześć kolejnych dni grudnia robiły pomiary temperatury powietrza. Wyniki pomiarów:

 

Data   Temp.

15XII  3 0C

16XII  5 0C

17XII  0 0

18XII  3 0C

19XII  -4 0C           

20XII  -2 0C

 

Odpowiedzcie na pytania:

  1. Którego dnia była najniższa temperatura?
  2. Którego dnia była najwyższa temperatura?
  3. W jakie dni temperatura miała taką samą wartość?

 

Zadanie 21

Elfy (pomocnicy św. Mikołaja) postanowiły rozegrać mecz hokejowy. W tym celu przygotowały lodowisko o wymiarach 30m na 15m. Oblicz pole powierzchni tego lodowiska oraz długość łańcuchów choinkowych, potrzebnych do jego ogrodzenia.

 

Zadanie 22

Szukamy prawidłowości!

Dzieci wieszają na choince ozdoby w kolejności: najpierw miś, potem bałwan, skarpeta, znowu bałwan, sowa i znowu … Powiesiły w ten sposób 20 ozdób. Ile powiesiły misiów, ile bałwanów, ile skarpet, ile sówek? Jakich ozdób jest na choince najwięcej?

 

Zadanie 23

Zosia piekła pierniki. Składniki, z których piekła ciastka, ważyły po tyle samo. Jaja ważyły 27 dag. Ile cukru i mąki odważyła Zosia? Oblicz, ile ważyły wszystkie produkty.

 

Zadanie 24

Ułóż samodzielnie zadanie z treścią dotyczące Świąt Bożego Narodzenia.