ERASMUS

Wrocław - projekt Erasmus dzień trzeci

Wrocław - projekt Erasmus dzień trzeci

 

      Kolejny dzień wizyty naszych gości i kolejna atrakcja. W środowy poranek wyruszyliśmy do Wrocławia. Zwiedzanie zaczęliśmy od Ostrowa Tumskiego. Poznaliśmy bogatą historię miasta oraz mnóstwo ciekawostek z nim związanych. Jedną z nich są latarnicy, którzy do dzisiaj o świcie i o zmroku zapalają jedyne w Polsce latarnie gazowe. Wiedziliście jak w zamierzchłych czasach, kiedy nie było mediów społecznościowych chwalono się ważnymi wydarzeniami z życia? A my już wiemy, ale nie bedziemy zdradzać. Zapraszamy do Wrocławia. Z Ostrowa Tumskiego udaliśmy się na wrocławski rynek i dalej do Zoo i Afrykarium gdzie mogliśmy podglądać zwierzęta z różnych stron świata. Ostatnią atrakcją była wizyta w Hydropolis, centrum wiedzy o wodzie. Liczne wystawy i pokazy multimedialne oraz projekty edukacyjne pokazały, że wszystko zaczyna się od wody. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Ostrowa Wielkopolskiego gotowi na kolejny dzień wrażeń.
 
Relacja: Julia Kempińska
Zdjęcia: Aleksandra Szymczak 
 
WrocławWrocławWrocławWrocławWrocławWrocławWrocławWrocławWrocław

Wizyta gości z Włoch i Turcji w ramach projektu Erasmus - dzień drugi

Wizyta gości z Włoch i Turcji w ramach projektu Erasmus - dzień drugi

 

      24.10.2023 r. to kolejny dzień wizyty gości z Turcji i Włoch w naszej szkole w ramach projektu Erasmus+. Dzisiaj zaplanowaliśmy dla nich zajęcia z wychowania fizycznego, w czasie których brali udział w wyścigach rzędów. Drużyny były mieszane, więc wymagana była współpraca i pełne zaangażowanie. Zajęcia były prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego.

Następnie, uczniowie udali się na warsztaty plastyczne zorganizowane przez p. Agnieszkę Spitalniak, gdzie wykonali plakaty związane z prawami dziecka. Wszyscy włożyli całe swoje serce w to zadanie, czego dowodem są poniższe zdjęcia wykonanych prac. Później, uczniowie z Włoch i Turcji przedstawiali przygotowane prezentacje multimedialne na temat praw i obowiązków dzieci. 

Po krótkiej przerwie rozpoczęły się zajęcia w sali komputerowej, na których uczniowie pracowali w programie padlet i tworzyli krótkie notatki o sobie, swoich zainteresowaniach, pasjach oraz opisywali, który punkt konwencji praw dziecka jest dla nich najważniejszy i dlaczego.

Ostatnim punktem dzisiejszego dnia była wycieczka do Pałacu Lipskich w Lewkowie. Wspólnie z p. Aleksandrą Szymczak i p. Martą Matuszewską oraz reprezentantami klasy 6b, nasi goście zwiedzili pałac i wysłuchali historii rodziny Lipskich opowiedzianej przez przewodnika w języku angielskim.

Główną atrakcją wizyty w Lewkowie były warsztaty lepienia pierogów, które prowadziły przemiłe panie w pięknej przypałacowej oranżerii. Każdy z uczniów samodzielnie przygotowywał różne rodzaje pierogów: ruskie, z serem, z kapustą i grzybami oraz z suszonymi śliwkami. Nasi uczniowie oraz goście z Turcji i Włoch z dużym zaangażowaniem lepili pierogi, które na koniec warsztatów mieliśmy okazję degustować.

W czasie wycieczki uczniowie klasy 6b bardzo chętnie integrowali się z naszymi gośćmi, prowadząc rozmowy w języku angielskim. To z pewnością duża wartość jaką niesie ze sobą wspólne spędzanie czasu podczas tego projektu. Dzień zakończyliśmy z uśmiechem na twarzy, pełni doświadczeń z lepienia pierogów oraz nowych międzynarodowych znajomości.

Relacja i zdjęcia: Marta Matuszewska, Aleksandra Szymczak

LewkówLewkówLewkówLewkówLewkówLewkówLewkówLewkówLewkówLewkówLewkówLewkówLewkówLewkówLewkówLewkówLewkówLewkówLewkówLewkówLewków

Delegacje uczniów i nauczycieli z Włoch i Turcji w Szkole Podstawowej nr 6

Delegacje uczniów i nauczycieli z Włoch i Turcji w Szkole Podstawowej nr 6

 

     Poniedziałek 23 października 2023 roku to pierwszy dzień wizyty uczniów i nauczycieli z Włoch i Turcji w Szkole Podstawowej nr 6 im. Maciej Rataja w Ostrowie Wielkopolskim. Ich pobyt w naszej szkole jest częścią projektu „Educating for democracy: a bridge between home and school” realizowanego w ramach programu Erasmus+ we współpracy z włoską szkołą Instituto Comprensivo di Atri oraz turecką szkołą Özel Mektebim Günesli Koleji. Koordynatorem projektu ze Szkoły Podstawowej nr 6 jest pani Aleksandra Szymczak.

Tygodniowy program pobytu uczniów i nauczycieli z Włoch i Turcji w Ostrowie Wielkopolskim będzie obejmował różnorodne zajęcia związane z realizacją projektu prowadzone w języku angielskim oraz szereg zajęć dodatkowych. Pierwszego dnia pobytu sześcioosobowe grupy uczniów z Włoch i Turcji oraz ich opiekunowie zostali entuzjastycznie powitani przez dyrekcję i całą społeczność szkolną na sali gimnastycznej. Spotkanie było urozmaicone występami artystycznymi uczniów naszej szkoły. Następnie włoscy i tureccy uczestnicy projektu zostali oprowadzeni po szkole i mieli możliwość degustacji polskich i ukraińskich przekąsek przygotowanych przez rodziców naszych uczniów. Kolejnymi punktami programu były zajęcia integracyjne z polskimi uczniami, lekcja języka angielskiego o „Prawach dziecka”oraz zajęcia komputerowe, na których uczniowie pracowali w programie WordClouds i tworzyli chmury wyrazowe z poznanymi prawami dzieci w języku angielskim.  Po południu goście z zagranicy oraz polscy uczniowie i ich rodziny udali się do Ostrowskiego Centrum Kultury, gdzie  grupy uczniów z Turcji, Włoch i Polski przedstawiały prezentacje „Let me tell you about my country, my city, my school” z najważniejszymi informacjami o krajach, miastach i szkołach wszystkich uczestników projektu. Prezentacje były przeplatane występami gości i naszych absolwentów. Utwory Fryderyka Chopina na fortepianie zagrał Wojciech Pietrzak, a taniec do muzyki z filmu "James Bond" wykonała utalentowana młoda artystka, absolwentka naszej szkoły Hanna Szczepaniak. Spotkanie w OCK-u zakończyło się wykonaniem piosenki "We've got rights" przez wszystkie osoby zaangażowane w realizację projektu z Polski, Włoch i Turcji. Układ taneczny do piosenki przygotowały dziewczyny w klasy 6b (Anna Ulichnowska, Maja Górska, Martyna Galusik, Lena Grzesiek, Natalia Glińska i Olga Pogorzelec).

Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom, którzy pomogli w organizacji powitania delegacji uczniów z Włoch i Turcji oraz występów w OCK-u.

 

Notatka: Grzegorz Kaszewski, Aleksandra Szymczak

Zdjęcia: Kinga Szewczyk-Kiełtyka, Fryderyka Szczepaniak

 

Spotkanie online – Erasmus

Spotkanie online – Erasmus

 

                      W dniach 3-5 października 2023 r. odbyło się trzecie spotkanie online z nauczycielami i uczniami szkół  partnerskich z Włoch i Turcji w ramach realizacji projektu Erasmus + „Educating for democracy: a bridge between home and school”. Wzięli w nim udział uczniowie klasy VI a i VI b. Tym razem to my byliśmy gospodarzem i na nas spoczywała odpowiedzialność organizacji spotkania i doboru aktywności dla uczniów.

               Pierwszy dzień zaczęliśmy od przedstawiania się uczniów polskich, włoskich i tureckich w języku angielskim. Uczniowie podchodzili do kamery i musieli powiedzieć kilka zdań o sobie. Dzień ten był w dużej mierze poświęcony prezentacjom multimedialnym na temat krajów partnerskich. Wyznaczeni uczestnicy spotkania omawiali kolejno slajdy prezentacji pokazując swój kraj, miasto, w którym mieszkają i szkołę. Na zakończenie uczniowie wykonywali ćwiczenia sprawdzające wiedzę na temat krajów partnerskich w formie quizów  na platformie Wordwall.

               Dzień drugi był przeznaczony w całości na zgłębianie tematu dotyczącego  praw dziecka. Uczniowie w Polski, Włoch i Turcji przedstawiali przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne na temat praw i obowiązków dzieci oraz oglądali filmiki w języku angielskim na ww. temat. Tego dnia również wspólnie nauczyliśmy się piosenki na temat praw dzieci, gdyż jest to temat przewodni naszego projektu. Warto dodać, że piosenka ta będzie wykonywana przez uczniów i nauczycieli podczas mobilności Erasmus + w Polsce.

               Trzeci i ostatni dzień naszego spotkania polegał na tworzeniu wpisu o sobie w j. angielskim z uwzględnieniem jednego najważniejszego dla każdego ucznia prawa dzieci. Powstały piękne prace wraz z grafiką na platformie Padlet. Efekty naszej pracy można obejrzeć na stronie szkoły w zakładce Erasmus. Uczniowie zakończyli cykl spotkań online grą Kahoot, która była podsumowaniem wszystkich zagadnień omawianych  przez trzy kolejne dni. W grze wzięło udział ponad 45 uczestników, z trzech krajów partnerskich. Rywalizację wygrali nasi uczniowie zajmując kolejno 1, 2 i 3 miejsce! Najlepszy okazał się Krzysztof Majewski z VI b, potem Anna Ulichnowska i Lena Grzesiek z VI b oraz Igor Bilan, Wiktoria Minta i Aryna Panteleimonova z tej samej klasy. Uczniowie Ci otrzymali drobne upominki przywiezione z Turcji przez delegację z „Szóstki”, które były prezentem od dzieci z Włoch, z miasteczka Atri.

               Podsumowując, spotkanie możemy zaliczyć do udanych. Udało nam się zrealizować wszystkie zaplanowane działania. Uczniowie wyszli z zajęć zadowoleni. Atmosfera towarzysząca spotkaniu była miła.

               Dziękuję za pomoc  p. Bartoszowi  Giwerskiemu, który zapewnił wsparcie informatyczne.

Następne spotkanie już niebawem, bo 23 – 27 października 2023 r. tym razem w murach naszej szkoły. Do zobaczenia!

 

Relacja i zdjęcia: Aleksandra Szymczak

 

Spotkanie online - Erasmus +

W dniach 3-5 pażdziernika 2023r. o godz. 12:00 - 13:00 w sali nr 3  odbędą się spotkania online z nauczycielami i uczniami szkół partnerskich z Włoch i Turcji w ramach realizacji projektu Erasmus + "Educating for democracy: a bridge between home and school". 

W spotkaniach biorą udział uczniowie klasy VI b ( grupa 1) oraz 6 uczniów kl. VI a (F. Nogowski, J. Mencel, A. Kubiak, O. Wojcińska, B. Krawczyk, M. Majchrzak).

Po zakończonym spotkaniu uczniowie wracają na lekcje według planu.

MATERIAŁY EDUKACYJNE NA TEMAT PRAW DZIECI WYKORZYSTANE PODCZAS SPOTKANIA ONLINE ZE SZKOŁAMI Z WŁOCH I TURCJI

 

Szkolna delegacja w Stambule

Szkolna delegacja w Stambule

 

      Od 24 do 30 września 2023 roku grupa sześciu uczniów naszej szkoły z klas VII i VIII pod opieką pani Ewy Bakalarek oraz pana Grzegorza Kaszewskiego przebywała w Stambule. Wyjazd do Turcji był częścią włosko-turecko-polskiego projektu „Educating for democracy: a bridge between home and school” realizowanego w ramach programu Erasmus+. Szkolnym koordynatorem projektu jest pani Aleksandra Szymczak.

Program pobytu w Stambule przygotowany przez szkołę Özel Mektebim Günesli Koleji obejmował prezentacje z najważniejszymi informacjami o krajach, miastach i szkołach wszystkich uczestników projektu, wykład o systemie edukacji w Turcji połączony z wizytą u burmistrza dzielnicy i w ministerstwie edukacji oraz seminarium, wystawę plakatów i warsztaty poświęcone prawom dziecka.

Urozmaiceniem naszego pobytu w Stambule był bogaty program zajęć dodatkowych, dzięki którym mogliśmy nawiązać szereg nowych znajomości, poznać codzienne życie w Stambule oraz zwiedzić najważniejsze zabytki miasta. W ciągu tygodnia mieliśmy okazję zobaczyć meczety Hagia Sofia, Błękitny Meczet i Nowy Meczet, zrobić zakupy na Wielkim Bazarze i Egipskim Bazarze, przejść się promenadą nad Morzem Marmara oraz odbyć wieczorny rejs po Bosforze - cieśninie oddzielającej Europę od Azji.

Wyjazd do Turcji był niesamowitym przeżyciem i na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy naszym tureckim przyjaciołom za świetną organizację naszego pobytu w Stambule i ich niesamowitą gościnność. Do zobaczenia w Polsce!

Uczniowie oraz nauczyciele z Włoch i Turcji będą gościć w naszej szkole już za trzy tygodnie od 22 do 28 października 2023 roku. Nie możemy się doczekać ich przyjazdu.

 

Komentarz: Grzegorz Kaszewski

Zdjęcia: Grzegorz Kaszewski, Dilan Terzioglu

 

Spotkanie online - Erasmus +

Spotkanie online -  Erasmus +

 

W dniach 15-18 maja 2023 r. odbyło się spotkanie online ze szkołami partnerskimi z Włoch i Turcji w ramach realizacji projektu Erasmus + "Educating for democracy: a bridge between home and school". Spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie z klasy 7a i 7b, było przygotowane przez nauczycieli ze szkoły w Turcji.

Pierwszy dzień był poświęcony prezentacjom multimedialnym w języku angielskim na temat krajów: Włoch, Turcji i Polski. Drugiego dnia uczniowie omawiali przygotowane przez siebie prezentacje w programie Powerpoint na temat praw i obowiązków dzieci. Siódmoklasiści pracowali również w programie Padlet oraz na platformie eTwinning i tworzyli awatary opisujące swoją osobę. Ostatniego dnia, dzieci miały okazję posłuchać zwrotów codziennych w języku tureckim, obejrzeć filmy prezentujące tamtejszą kuchnię oraz rozwiązywać quizy na platformie Kahoot.

Wszystkie spotkania odbywały się w języku angielskim oraz były okazją do poznania rówieśników ze szkół partnerskich. Uczniowie mieli również możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych oraz wiedzy na temat tureckiej kuchni.

Po skończonych zajęciach wszyscy siódmoklasiści otrzymali certyfikaty uczestnictwa, które będą wręczone podczas Festynu z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca 2023 r.

 

W realizacji zajęć pomógł p. Bartosz Giwerski zapewniając obsługę informatyczną.

 

Relacja i zdjęcia: Aleksandra Szymczak

 

 

 

Ostrowska “szóstka” w Atri, we Włoszech, w ramach projektu Erasmus +

Ostrowska “szóstka” w Atri, we Włoszech, w ramach projektu Erasmus +

Ostrowska “szóstka” w Atri, we Włoszech, w ramach projektu Erasmus +  ‘Educating for democracy: a bridge between home and school’.

Dnia 19 marca 2023 r. delegacja Szkoły Podstawowej nr 6 w składzie: Julia Górecka, Aleksandra Kasprzak, Karolina Szczepaniak, Nikola Szymendera, Mikołaj Bolach, Jan Burchardt wraz z opiekunami: Aleksandrą Szymczak i Ewą Bakalarek udała się do Włoch, do miejscowości Atri, aby wziąć udział w projekcie Erasmus +  ‘Educating 4 democracy: a bridge between home and school’. Gospodarzami pierwszego spotkania międzynarodowego był Zespół Szkół w mieście Atri, we wschodniej części Włoch. Wraz z nami do Italii przylecieli przedstawiciele szkoły Bursa  Ozel Hazar Ortaokulu z Turcji.

Reprezentacja ostrowskiej szóstki została ciepło powitana przez rówieśników występem szkolnej orkiestry, która zagrała hymn narodowy oraz kilka innych znanych utworów, w tym “Odę do radości”.  Podczas tygodniowego pobytu we Włoszech  uczniowie wraz z nauczycielami mieli okazję uczestniczyć w wielu ciekawych zajęciach prowadzonych w języku angielskim. Jedną z atrakcji były występy w lokalnym teatrze gdzie uczniowie prezentowali przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne opowiadające o naszych krajach, miastach i szkołach, a włoska młodzież przedstawiła rozmaity pokaz talentów - od tańca, przez granie na  instrumentach, po śpiew. Organizatorzy zapoznali nas również z głównymi wartościami projektu Erasmus +, jakimi są: międzynarodowa integracja z uczniami i nauczycielami, godność ludzka, wolność, demokracja, równość, respektowanie prawa i praw obywatelskich (w tym praw dziecka).

Po skończonych zajęciach w szkole gospodarze wspaniale organizowali  nam czas zabierając swoich gości na wycieczki autokarowe. Grupa pojechała  do Teramo — stolicy prowincji, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić  zamek "Castello Della Monica", zabytkowy kościół oraz rynek. Młodzież z ostrowskiej szóstki udała się również z wizytą do Burmistrza Miasta Atri, który ciepło przywitał naszą delegację oraz podarował  pamiątkowe albumy. W ratuszu był także przewodnik, który oprowadził grupę po zabytkowej siedzibie burmistrza oraz pokazał uczniom katedrę w centrum miasta. Kolejna  wycieczka miała miejsce  do miasta Casoli Pinta, które słynie ze sztuki ulicznej, a na budynkach można podziwiać piękne malowidła wykonane przez lokalnych artystów - malarzy. Tam, w jednej ze szkół włoskie dzieci przywitały nas krótkim występem na temat praw dziecka. Następnie uczestnicy z Polski i Turcji udali się na warsztaty plastyczne - malowanie obrazów na świeżym powietrzu. Po wycieczce pełnej artystycznych wrażeń grupa z Polski pojechała na ciepłą plażę u brzegu Morza Adriatyckiego w miejscowości Roseto Degli Abruzzi, na której aktywnie spędziła prawie dwie godziny.

Ostatni dzień  pobytu we Włoszech zakończył się dużą imprezą pożegnalną. Po części oficjalnej, na której wręczono nam certyfikaty uczestnictwa w projekcie Erasmus + , rozpoczęła się zabawa taneczna z udziałem DJ-a. Wszyscy świetnie się bawili na parkiecie przy włoskiej muzyce. Pożegnaniom nie było końca. Naszym uczniom ciężko było rozstać się z nowo poznanymi kolegami i koleżankami. Było mnóstwo wzruszeń i emocji.

            To był bardzo intensywny tydzień spędzony na integracji, poznawaniu kultury, systemu edukacji włoskiej, zwiedzaniu oraz podziwianiu piękna krajobrazów. Mieliśmy okazję doskonalić nasze umiejętności językowe, nie tylko w  zakresie języka angielskiego, ale również w zakresie języka  włoskiego. Nasi gospodarze okazali się być niezwykle mili, życzliwi i chętni do pomocy. Nawiązaliśmy wiele przyjaźni, bo atmosfera towarzysząca naszemu spotkaniu była niesamowita. Myślę, że uczniowie na długo zapamiętają swój pobyt w mieście Atri. Następne spotkanie projektowe już niebawem, bo we wrześniu, tym razem w Turcji. Natomiast w  październiku to “szóstka” będzie gościć w murach swojej szkoły delegacje szkół partnerskich z Włoch i Turcji.

Relacja: Jan Burchardt, Aleksandra Szymczak