Mistrzowie kodowania
Grupa IV-VII
CZERWIEC 2019
Paweł Mróz został laureatem I miejsca w grupie MASTER w konkursie PIX 2019 - Ogólnopolskich Szkolnych Mistrzostw w Programowaniu.
Za udział w Ogólnopolskich Szkolnych Mistrzostwach Polski w Programowaniu SP 6 otrzymała tytuł Szkoły Mistrzów Programowania.
MAJ 2019
Uczniowie Szkoły Podstawowowej nr 6 przystapili do Ogólnopolskich Szkolnych Mistrzostw w Programowaniu, który jest multimedialnym konkursem dla dzieci i młodzieży z całej Polski. Jest on w pełni przeprowadzony za pośrednictwem aplikacji www.pixblocks.com.
Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do nauki programowania oraz popularyzacja programowania w szkołach.
Marzec 2019
Czas oficjalnie rozpocząć VI edycję Mistrzów Kodowania.
PAŹDZIERNIK 2018
CodeWeek 2018
Już trzeci raz dołączamy do kolejnej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania. Załapliśmy się na 1000 event w Polscie.
Tym razem pod hasłem: Kodujemy na 6 w SP 6. Podczas zajęć poznajemy kod, wykorzystując aplikacje do tworzenia gier.
Organizator eventu: R. Kałużna
WRZESIEŃ 2018
Rozpoczynamy kolejny rok szkolny z projektem Mistrzowie Kodowania. Otrzymaliśmy nową, ulepszoną wersję Scratch 3.0, którą znajdziemy w linku: https://beta.scratch.mit.edu.
Witaj przygodo!
CZERWIEC 2018
Zakończyliśmy pracowity rok szkolny. Za naszą wytrwałą pracę otrzymaliśmy certyfikat.
STYCZEŃ 2018
Nowy rok przynosi nowe wyzwania. Kontynuujemy pracę nad stronami, jednocześnie nie przestajemy rozwijać swoich umiejętności w programowaniu w Pythonie.
Grając w z reguły prostą grę - w tym wypadku zdobywasz podstawy programowania. Jak to działa? Twórcy CodeCombat do Twojej dyspozycji oddają bohatera, którego musisz przemieszczać odpowiednimi poleceniami (this.moveDown(); etc) i np. atakować wrogów (this.attackNearbyEnemies();). Wszystko za pomocą konkretnych komend, która oczywiście są podpowiadane. Gra podzielona jest na poziomy z którego na koniec otrzymujesz informację czego się nauczyłeś. Wszystko w dokonałej, przystępnej formie.
GRUDZIEŃ 2017
Czy nie byłoby wspaniale mieć własną stronę WWW w Internecie. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić? Nic podobnego! Nawet jeśli kompletnie nie orientujesz się w składni HTML - czyli języka służącego do pisania stron internetowych - nie przerażaj się. Na zajęciach poznajemy tajniki programowania w html.
LISTOPAD 2017
Programowanie to sposób myślenia. Umiejętność programowania daje nam szanse na kreowanie rzeczywistości, uczy dostrzegania zależności i reguł w otaczającym nas świecie, pozwala osiągać cele różnymi drogami.
W tym miesiącu uczniowie poznają podstawy tworzenia stron interentowych.
PAŹDZIERNIK 2017
20 października Paweł Mróz i Cezary Jóźwiak wzięli udział w I Międzyszkolnym Konkursie Scratch zorganizowanym w SP 7 i zajęli I miejsce. Gratulujemy!
Zdjęcia z konkursu
TYDZIEŃ KODOWANIA
Od 7 do 22 października 2017 uczniowie SP 6 wzięli udział w CodeWeek. Europejski Tydzień Kodowania (przedłużony do dwóch tygodni, ze względu na mnogość wydarzeń) to święto programowania, rozumianego niezwykle szeroko. Jako aktywności sprzyjające kształtowaniu wielu kompetencji, również tych wykraczających poza kodowanie.
Wydarzenia, które odbyły się w ramach Code Week 2017, dedykowane były zarówno uczniom na lekcji, jak i na zajęciach pozalekcyjnych. Wśród aktywności pojawiały się współpraca, dialog, praca w zespołach. W równiej mierze ważne było programowanie offline, kodowanie, jak i dobra zabawa.
Młodsi uczniowie zgłębiali tajniki programowania w Scratch, a starsi pisali prawdziwy kod w języku programowania wysokiego poziomu - Pythonie. Żeby nauczyć się programować, trzeba napisać mnóstwo kodu. Składnia, metody, pętle, parametry, zmienne, to tylko niektóre pojęcia do opanowania na pierwszych zajęciach. Ale dzięki takim zajęciom można to robić z uśmiechem.
WRZESIEŃ 2017
Programowanie to sposób myślenia. Umiejętność programowania daje nam szanse na kreowanie rzeczywistości, uczy dostrzegania zależności i reguł w otaczającym nas świecie, pozwala osiągać cele róznymi drogami.
Rusza V edycja Mistrzów Kodowania. Szkoła Podstawowa nr 6 już poraz trzeci włącza się do projektu.
Języki programistyczne nie są już domeną informatyków, a narzędziem, które pozwala uczniom rozwijać myślenie kreatywne, doskonalić umiejętności
analityczne, nadążać za postępem techniki i z owoców tego postępu świadomie korzystać. Programowanie stało się – obok języka ojczystego i jednego języka obcego - trzecim językiem, który każdy człowiek powinien znać choć na podstawowym poziomie, by rozumieć otaczający go świat i zachodzące w nim zmiany.
Lista korzyści, jakie daje nauka programowania jest długa. Pozwala to lepiej zrozumieć i wykorzystać nowoczesne rozwiązania techniczne. Sprawia przez to, że uczeń nie jest biernym odbiorcą szeroko rozumianej technologii informacyjno-komunikacyjnej, ale potrafi ze zrozumieniem realizować z jej użyciem własne projekty i wykorzystywać dla własnych potrzeb. W nowoczesnym społeczeństwie brak podstawowego zrozumienia zasad działania komputerów jest odpowiednikiem analfabetyzmu i utrudnia odnalezienie się w dzisiejszych realiach.
Programowanie sprzyja rozwojowi intelektualnemu i kreatywności dzieci, a także w dalszej perspektywie może ułatwić im znalezienie dobrej pracy, w różnych, niekoniecznie związanych z informatyką dziedzinach. Należy też dodać, że tworzenie oprogramowania jest jednym z filarów innowacyjnej gospodarki, przez co niesie korzyści nie tylko dla jednostek, ale całego społeczeństwa.
Praca w zespole i umiejętność wspólnego rozwiązywania problemów to kompetencje, które są niezbędne w codziennym życiu. Dlatego tak ważne jest, aby rozwijać je od najmłodszych lat.
CZERWIEC 2017
Zakończyliśmy udział w IV edycji Mistrzów Kodowania. Niestety, nasi dzielni programiści nie wrócą do nas we wrześniu, ponieważ rozpoczną naukę w innej szkole. Za to na ich miejsce przyjdą kolejni Dzielni Wojownicy, którzy z nowym zapałem zgłębiać będą tajniki programowania.
Dziękuję za wspólnie spędzony czas, za naukę i zabawę. Życzę Wam powodzenia na ścieżkach kodowania.
Opiekun Mistrzów Kodowania
STYCZEŃ 2017
Roziwjamy się i przechodzimy na wyższy poziom. Od stycznia 2017 roku używając aplikacji CodeCombat zaczęliśmy programować w Pythonie.
CodeCombat jest projektem społecznościowym z setkami graczy wolontariuszy, którzy tworzą nowe poziomy, kod, nowe funkcje, naprawiają błędy, testują grę oraz tłumaczą ją na 50 języków.
Szczegóły na stronie:www.codecombat.com
WRZESIEŃ 2016
Rozpoczęliśmy kolejny rok kodowania. Szkoła przystąpiła do IV edycji Mistrzów Kodowania.
czyli programowanie dla dzieci
Przez ostatnie miesiące – wszystkie klasy 4-6 uczyły się kodować. Korzystaliśmy m.in. ze strony scratch.mit.edu oraz kursów na code.org
W dniach od 15 do 23 października 2016 roku braliśmy udział w CodeWeek. Nasz Event to: „Jak zakodować sześć?”, w którym uczestnicy przygotowywali projekt w Scratchu z wykorzystaniem zdjęć przedstawiającymi szkołę i jej uczniów.
Kolejni młodzi programiści poznają sposoby tworzenia programów. najpierw na code.org, a następnie na scratch.mit.edu zdobywając certyfikaty.
Wcześniejsze projekty i prace wykonane w ramach Projektu "Mistrzowie Kodowania" można zobaczyć - tutaj