mPotęga

„mPotęga” w naszej szkole

„mPotęga” w naszej szkole

 

Drodzy Uczniowie i Rodzice miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na realizację projektu matematycznego - „Matematyczne wędrówki po Ostrowie”. Placówka znalazła się wśród 262 szkół, które zostały zakwalifikowane do programu "mPotęga". Projekt dofinansowuje Fundacja mBanku.

Dzięki temu w szkole będą prowadzone zajęcia dodatkowe z matematyki zarówno w sali jak i w terenie, przeprowadzone zostaną konkursy matematyczne. Celem głównym projektu jest ukazanie praktycznego zastosowania matematyki w życiu codziennym. Proponowane zadania przyczynią się do rozwijania zainteresowań matematycznych uczniów, ukażą wiele praktycznych aspektów wykorzystania umiejętności matematycznych w życiu codziennym. Ciekawa forma zajęć edukacyjnych będzie sprzyjać również rozwijaniu zdolności artystycznych, poznawczych uczniów i powinna zaszczepić w dzieciach aktywną formę spędzania czasu.

 

Zaczynamy od przygotowań do pierwszych zajęć terenowych

Już po pierwszych zajęciach mPotęgi. Zaczęliśmy od testu, ale również przygotowywaliśmy się do pierwszych zajęć terenowych. Szukaliśmy sposobu na zmierzenie wysokości drzewa, obliczania powierzchni liścia, ćwiczyliśmy umiejętność posługiwania się mapą oraz kompasem. Te umiejętności wykorzystamy na zajęciach w Parku Miejskim.

Galeria zdjęć

 

„Park Miejski w obiektywie i nie tylko”

„Park Miejski w obiektywie i nie tylko” to temat terenowych zajęć matematyczno – przyrodniczych realizowanych w ramach projektu mPotęga. Zajęcia odbyły się w ostatni piątek września, kiedy to uczniowie wyruszyli spod naszej szkoły do Parku Miejskiego by tam bawiąc się w podchody rozwiązywać zadania matematyczne i przyrodnicze. Uczestnicy podzieleni na zespoły 5-cio osobowe między innymi orientowali mapę zgodnie z kierunkami w terenie, następnie przemieszczali się zgodnie z wyznaczoną trasą według mapy, wyszukiwali ważne punkty w parku m. in. pomniki przyrody, amfiteatr, a następnie nanosili te punkty na mapę i tworzyli legendę mapy. Uczniowie rozpoznawali drzewa, mierzyli obwody i wyznaczali wiek drzewa, określali również wysokość drzewa, obliczali powierzchnię wybranego liścia. Nie zabrakło również zadań dotyczących czasu podróży i kosztów tego wyjazdu.

To jednak nie wszystkie zadania jakie mieli uczniowie, musieli bowiem przygotować plakat, lapbook lub makietę z pobytu w Parku.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć za zaangażowanie i życzymy dalszych sukcesów w podejmowanych działaniach matematycznych.

 Galeria zdjęć

 

„Mapa miasta bez tajemnic”

To już kolejne zajęcia w ramach realizacji matematycznego projektu. Tym razem uczestnicy zajęć pracowali z mapą miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Poznali  skalę mapy i sposoby przeliczania wymiarów w skali  na wymiary rzeczywiste, zapoznali się z legendą mapy. Wiele radości sprawiło uczniom wyszukiwanie na mapie swoich miejsc zamieszkania oraz ulic na których mieszkają ich najbliżsi.  Jednak  najważniejszym zadaniem było opracowanie trasy wycieczki rowerowej ulicami naszego miasta. Uczniowie zaplanowali trasę wraz z miejscami, które warto po drodze zwiedzić i zobaczyć. Przeliczyli drogę, którą pokonają na rowerze oraz obliczyli czas potrzebny do realizacji wycieczki, przyjmując średnią prędkość rowerzysty oraz czas potrzebny na zwiedzanie wybranych punktów.  Uczestnicy przygotowali również zaproszenia lub ogłoszenia o takiej wycieczce.

Galeria zdjęć

"Moje miasto w liczbach"

„Moje miasto w liczbach” – to kolejne zadanie realizowane w ramach matematycznego projektu. W tym celu uczniowie udali się do Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Głównym założeniem wycieczki było przybliżenie uczniom działalności urzędu jak również uzyskanie informacji dotyczących zbierania i gromadzenia danych dotyczących naszego społeczeństwa. Uczestnicy zwiedzili m.in. Wydział Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie niezwykle ciepło i serdecznie przyjęła ich pani naczelnik - Ewa Mielcarek. Uczniowie poznali  pracę urzędników, zapoznali się ze sposobem rejestrowania urodzeń, ślubów i zgonów, zwiedzili archiwum, gdzie gromadzone są księgi. Ciekawym punktem wycieczki był Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych. Tam  uczniowie poznali zasady składania wniosków o dowód osobisty oraz tryb nadawania numeru PESEL.

To oczywiście nie wszystko, ponieważ zdobyte podczas tej wycieczki informacje uczniowie wykorzystali na następnych zajęciach. Poznali m.in. program Excel, w którym uczyli się tworzyć wykresy.

Galeria zdjęć

 

Nowe pomoce dydaktyczne

W ramach projektu do szkoły zostały zakupione pomoce dydaktyczne do sali matematycznej m.in. zestaw manipulacyjny do zabaw konstrukcyjnych, przybory geometryczne do tablicy oraz zestaw kostek do gier matematycznych. Uczestnicy projektu od razu ochoczo zabrali się do konstruowania brył.

 Galeria zdjęć

 

„Bryły w praktyce”

Uczestnicy zajęć w ramach realizacji kolejnego zadania na zajęciach z mPotęgi poznali niektóre graniastosłupy i ostrosłupy, poznawali ich własności,  rysowali ich siatki oraz kleili ich modele. Do zabaw konstrukcyjnych wykorzystali zakupiony zestaw konstrukcyjny do budowania brył. W grupach przygotowali również model znanego budynku Ostrowa Wielkopolskiego.

W ramach tego zadania ogłoszony został również konkurs dla wszystkich uczniów klas IV – VI w ramach, którego uczniowie mieli wykonać w domu model znanego, zabytkowego lub nowoczesnego budynku Naszego Miasta. Wpłynęło wiele ciekawych prac , natomiast uczniowie muszą być cierpliwi, gdyż ogłoszenie wyników odbędzie się w grudniu podczas apelu podsumowującego projekt mPotęga.

Galeria zdjęć

Zajęcia otwarte z rodzicami

Od września w naszej szkole odbywają się zajęcia dodatkowe z matematyki podczas, których realizowany jest projekt mPotęga pt. „Matematyczne wędrówki po Ostrowie”.  We wtorkowe popołudnie 5 grudnia uczestnicy projektu postanowili uchylić drzwi i zaprosić na wspólne zajęcia Rodziców. Tematem przewodnim zajęć były figury przestrzenne. Rodzice wraz ze swoimi pociechami podzieleni zostali na zespoły, każdy zespół wylosował bryłę, były m.in. prostopadłościany, sześciany, ostrosłupy o podstawie trójkąta i kwadratu. Zespoły miały do rozwiązania 6 zadań. Budowali wylosowane bryły z zestawu konstrukcyjnego, wyszukiwali i wypisywali własności swoich brył, prezentowali swoje prace na forum grupy, obliczali długości krawędzi, pola powierzchni brył. Z patyczków budowali sześciany, a następnie prostopadłościany. Na koniec zajęć uczestnicy grali w przygotowane wcześniej przez uczniów gry matematyczne, których tematem były figury przestrzenne.

Atmosfera na tego dnia była bardzo radosna. Zarówno rodzice jak i uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

Głównym celem zajęć z rodzicami jest umacnianie więzi między rodzicami i dziećmi, ale zajęcia te pozwalają również na obserwację spontanicznych zachowań dziecka w grupie rówieśniczej, pozwalają dostrzec umiejętność współpracy dziecka w zespole.

Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy swój wolny czas postanowili spędzić w murach szkoły wraz ze swoim dzieckiem.

Galeria zdjęć

 

„Udane zakupy”

To już grudzień, czas więc na ostatnie zajęcia realizowane w ramach projektu „Matematyczne wędrówki po Ostrowie”.  Ponieważ to okres przedświąteczny i wszyscy wpadamy w szał zakupów na święta, także i my na zajęciach wybraliśmy się na zakupy. Chcieliśmy sprawdzić, gdzie kupimy taniej produkty potrzebne na święta. Przeliczamy, sprawdzamy obniżki cen, promocje, dodajemy, odejmujemy, mnożymy i dzielimy zarówno w pamięci jak i w słupkach. Wniosek jest jeden: nie da się zrobić zakupów w jednym sklepie by były to zakupy korzystne dla naszej kieszeni.

 Galeria zdjęć

 

Podsumowanie grantowego projektu mPotęga

15 grudnia 2017 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste podsumowanie realizowanego od września grantowego projektu „Matematyczne wędrówki po Ostrowie” w ramach programu mPotęga Fundacji mBanku.  W uroczystości udział wzięli uczniowie klas IV – VI , Dyrekcja Szkoły, Rada Pedagogiczna oraz pan Artur Bartczak, który reprezentował na uroczystości prezydent Ostrowa Wielkopolskiego panią Beatę Klimek. Pani Katarzyna Sułkowska przybliżyła cele i ideę realizowanego projektu. Podczas spotkania wyświetlona została również prezentacja ukazująca przebieg prac nad projektem. Następnie podsumowano konkursy, które zostały zrealizowane w trakcie programu mPotęga, a zwycięzcy konkursów odebrali z rąk pani dyrektor szkoły Anny Galant dyplomy i nagrody.  

Pierwszy konkurs polegał na wykonaniu „Modelu znanego, nowoczesnego lub zabytkowego budynku Naszego Miasta”  i skierowany był do uczniów klas IV – VI. Tutaj przyznano dyplomy i nagrody następującym uczniom:

  • Adam Byzia – kl. VI a
  • Antonia Madajka – kl. VI c
  • Karol Pływaczyk – kl. V a
  • Oliwia Zimna – kl. IV a
  • Nikola Torba – kl. IV c
  • Zuzanna Torba – kl. IV c

 

Drugi konkurs skierowany do uczniów klas IV „Liczę na sześć”, którego zwycięzcami zostali:

I miejsce – Mikołaj Woźniak kl. IV b

II miejsce – Weronika  Rychlewska kl. IV a

III miejsce – Zuzanna Torba kl. IV c.

W grudniu odbył się również I Szkolny Konkurs SUDOKU skierowany do uczniów klas V i VI. Miło nam poinformować, iż:

MISTRZEM SUDOKU klas V został – Michał Tyrpa kl. V b

MISTRZEM SUDOKU klas VI został – Paweł Mróz kl. VI c

Podczas uroczystości podsumowującej projekt podziękowano również uczestnikom projektu, którzy brali udział w zajęciach oraz chętnie i aktywnie realizowali zadania stawiane im podczas prac nad projektem. Uczniowie ci otrzymali dyplomy i nagrody.

Galeria zdjęć