2020-11-21

Tydzień Edukacji Globalnej

Tydzień Edukacji Globalnej

W dniach 16-20 listopada 2020 r. dwa zespoły uczniów z klasy 6a oraz 7b włączyły się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej - święta ludzi zainteresowanych światem i jego zmienianiem. Podczas jego trwania mieszkańcy Europy organizowali różnego rodzaju aktywności, dotyczące tematów funkcjonowania współczesnego świata, globalnych wyzwań oraz współzależności.

Pierwszy dzień wprowadził zespoły w tematykę festiwalu. W tym dniu zwrócono uwagę na fakt, że na świecie zauważyć można drastyczne nierówności - dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji i innych dóbr nie jest jednakowy dla każdego człowieka. Uczniowie dowiedzieli się, czym są Cele Zrównoważonego Rozwoju oraz w jaki sposób wspólnie z innymi zaangażowanymi ludźmi, instytucjami i organizacjami działać na rzecz bardziej sprawiedliwego świata dla wszystkich. 

Tematyka kolejnego dnia dotyczyła zmian klimatu. Podczas aktywności uczniowie  poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą przyczyn i skutków tego zjawiska. Ponadto planowali aktywności dla siebie i swojej rodziny, a także proponowali działania sprzyjające klimatowi, w których będą mogli uczestniczyć uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.

Dzień trzeci poświęcono migracjom. Zespoły miały możliwość poznania osobistych opowieści migrantów. Mogły się również przekonać, w jak sposób zmieniają oni naszą społeczność lokalną. Zwrócono uwagę, iż w poruszaniu tematyki uchodźczej i migracyjnej, warto odwoływać się do faktów, szukać ich potwierdzenia w sprawdzonych źródłach i wiarygodnych statystykach.

Ostatni dzień festiwalu dotyczył zagadnień związanych z troską o środowisko naturalne i zrównoważonego rozwoju. Uczniowie sprawdzali, kto zmienia świat na lepsze oraz jakie ma związane z tym plany. Poznali historie naukowców, których pasja, intensywna nauka i praca wprowadzają konkretne zmiany w miejscu, w którym żyją. Uczniowie zastanawiali się również, kto ma wpływ na losy środowiska i ludzi oraz czy każdy z nas ma równe możliwości działania.

W ramach Festiwalu zostaliśmy zaproszeni na webinarium, poświęcone tematowi globalnych wyzwań - "Czy słowem można zmienić świat?" w odpowiedziach dziennikarzy.

Do udziału zgłosiło się ponad 100 zespołów z całej Polski, które wspólnie odkrywały wyzwania globalne i inspirowały się ciekawymi rozwiązaniami. Uczniowie naszej szkoły podczas tego tygodnia spotykali się on-line wykorzystując platformę Google Suite. Korzystali również z wielu innych, nieznanych im wcześniej rozwiązań i aplikacji internetowych. Mimo zmęczenia edukacją zdalną spotykali się codziennie, a efektem ich pracy było wykonanie wszystkich 20 zaproponowanych zadań.

To była wielka radość i satysfakcja obserwować, z jakim zaangażowaniem pracowali, jak udało im się stworzyć atmosferę wzajemnego szacunku, kultury i współpracy. Zapamiętamy ten tydzień, jako czas pełen wspólnej refleksji nad światem oraz planowania działań, które sprawią, że zaczniemy zmieniać go na lepszy dla nas wszystkich.

 

Zespół z klasy 6a: Julia Górecka, Aleksandra Kasprzak, Maja Motyl

Zespół z klasy 7b: Julia Czołnik, Kaja Dworaczyńska, Amelia Łajs, Amelia Mrowińska, Marcel Nytko, Weronika Sobik.

Opiekun zespołów: Marta Mieszała