2019-11-19

Finał „Cecyliady” w Ostrowskim Centrum Kultury - część 2

Finał „Cecyliady” w Ostrowskim Centrum Kultury - część 2

13 listopada w Ostrowskim Centrum Kultury odbył się finał  XXII edycji Konkursu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Cecyliada”. Wydarzenie miało na celu umożliwienie muzycznej rywalizacji dzieciom i młodzieży z Ostrowa Wielkopolskiego i okolic, ale również krzewienie postaw patriotycznych i pielęgnowanie pamięci o ważnych wydarzeniach z historii Polski. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 6 w oraz Parafia pw. M.B. Częstochowskiej. Patronatem honorowym objęła go pani prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek. Patronem medialnym wydarzenia były Tuba Ostrowa oraz Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Koncert finałowy został poprzedzony przesłuchaniami, które odbyły się 26 października w Szkole Podstawowej nr 6 w czterech kategoriach: zespoły wokalne i wokalno – instrumentalne, schole parafialne, soliści klas I – IV i soliści klas V – VIII. Jury spośród 35 występów wybrało 14 wykonawców, którzy otrzymali szansę zaprezentowania się szerszej publiczności, a także zawalczenia o zwycięstwo w poszczególnych kategoriach.

Występujący wywarli duże wrażenie na komisji, a także na licznie zgromadzonej publiczności. Nagrodę dla najlepszego zespołu przyznano ostatecznie chórowi szkolnemu z Chynowy, wśród scholi parafialnych  nagrodzono „Boże skrzaty” z parafii pw. M.B. Częstochowskiej w Ostrowie, a najlepszymi solistkami okazały się Lena Maciejewska z SP6 i Maria Kupczyk z SP7. Gran Prix konkursu oraz gitarę ufundowaną  przez ks. Waldemara Wilaka otrzymała Aleksandra Bilska z parafii pw. Świętej Rodziny.

W trakcie koncertu zaprezentowano również przedstawienie  pt.  „Niepodległość to dar i zadanie”, które przygotowali uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 6. Była to inscenizacja historyczna, opowiadająca o tym , w jaki sposób Polacy musieli dbać o wolność, zdobytą w 1918 roku. Młodzi aktorzy opowiedzieli o ważnych zrywach powstańczych, których rocznice w tym roku obchodzimy i o kolejnych pokoleniach  Polaków, dla których niepodległość była cenniejsza od wszystkiego co posiadali, nawet od życia. Widowisko oparto o pieśni,  śpiewane podczas Powstania Wielkopolskiego, trzech powstań śląskich i Powstania Warszawskiego. Rozważano również, co w obecnych czasach oznacza słowo „powstać” i jakie zadanie spoczywa na ludziach, żyjących dziś w wolnej i niepodległej Polsce.

Konkurs nie odbyłby się w takiej formie, gdyby nie zaangażowanie wielu podmiotów, instytucji, a także osób prywatnych. Szczególną rolę w jego organizacji miało stowarzyszenie „Przyjaciele szóstki” oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 6. Dzięki wsparciu finansowemu, rzeczowemu, a także wkładowi pracy wielu osób młodzież mogła rozwijać swoje talenty i zainteresowania, a także w atrakcyjny sposób poszerzać swoja wiedzę i pielęgnować w sobie ogromną wartość, jaką jest patriotyzm.

Relacja: Anna Berkowska

Zdjęcia: Dariusz Potasznik (Tuba Ostrowa)