2018-11-08

Joanna Olech - znana autorka książek dla dzieci i młodzieży w SP 6

Joanna Olech - znana autorka książek dla dzieci i młodzieży w SP 6

To było niezwykłe spotkanie z autorką książek, które na długo pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli.

7 listopada 2018 roku w SP 6 w Ostrowie Wielkopolskim gościła pani Joanna Olech, znana polska pisarka i autorka min. Dynastii Miziołków.Przyjęła ona zaproszenie, które wysłali do niej w poprzednim roku szkolnym uczniowie klasy IV d. Na lekcji języka polskiego, pod przewodnictwem pani dyrektor, napisali list, w którym podzielili się wrażeniami po przeczytaniu lektury i zaprosili pisarkę do swojej szkoły. Pani Joanna Olech przyjęła zaproszenie i przyjechała z Warszawy do ostrowskiej Szóstki.

Spotkanie pisarki z uczniami przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Prowadząca w żartobliwy i interesujący sposób zapoznała czwarto i piątoklasistów ze swoimi książkami. Zdradziła też co nieco ze swojego życia. Zaciekawieni uczniowie dowiedzieli się między innymi, że wesoła rodzinka z Dynastii Miziołków jest odzwierciedleniem „z przymrużeniem oka” rodziny samej pisarki, a Miziołek to nikt inny, jak Marek – syn autorki. Przyznała, że przypadek spowodował, że rozpoczęła swoją przygodę z pisaniem. Jako absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, spełniała się w roli projektanta scenografii, kostiumów do przedstawień, ilustratora książek, a pewnego dnia kazano jej zrobić komiks w czasopiśmie młodzieżowym. Zamiast komiksu powstał pamiętnik z życia Miziołka i jego rodziny.Z kolei przychodziły pomysły na inne książki: detektywistyczne, horrory, kryminalne, obrazkowe i inne. Pisarka w niezwykły sposób zapoznawała uczniów ze swoją twórczością. Prowadziła z nimi rozmowę, zadawała pytania, robiła konkursy i quizy, opowiadała o bohaterach książek jednocześnie ich rysując. Dzieci reagowały bardzo żywiołowo i chętnie angażowały się w zadania, wykazując się dużą spostrzegawczością i wiedzą.

Pisarka przeczytała fragment książki pt. Pompon w rodzinie Fisiów, po czym zachęciła czworo uczniów, by wymyślili swoje historie o smokach i opowiadali tak długo, dopóki  nie wykona rysunków.

Po prezentacji nadszedł czas na zadawanie pytań, których było bardzo dużo, ale żadne nie zostało bez odpowiedzi.

Pani Joanna Olech dała się poznać jako niezwykle miła osoba potrafiąca nawiązać wspaniałą relację z uczniami. Z pewnością zachęciła do czytania swoich książek. Uczniowie wychodzili ze spotkania podekscytowani i zadowoleni, ściskając w ręku książki autorki z jej autografem.

 

Relacja: Ewa Wasielewska, zdjęcia: Wiesława Płóciennik