2017-11-28

Lekcja przyrody w Poznańskiej Palmiarni

Lekcja przyrody w Poznańskiej Palmiarni

W czwartek 23 listopada 2017 w ramach „lekcji przyrody" pojechaliśmy do Palmiarni w Poznaniu. Spacerowaliśmy z przewodnikiem po pawilonach Palmiarni podziwiając bogactwo różnych stref roślinnych. W każdym pawilonie były odmienne gatunki roślin oraz różna temperatura i wilgotność powietrza. Pan Przewodnik w przystępny i ciekawy sposób zapoznał nas m.in. z roślinnością tropikalną, subtropikalną, sawanny i śródziemnomorską . Ciekawostką były potężne liście bananowca, długie liany, epifity rosnące na drzewach. Wiele również było roślin mięsożernych. Mogliśmy również obejrzeć papugi, egzotyczne ryby, żółwie i jaszczurki.

Poniżej kilka słów na temat historii Palmiarni.

Powstała w 1911 na terenie ówczesnego Ogrodu Botanicznego (dziś Park Wilsona w Poznaniu) jako budynek murowany, o dużych powierzchniach przeszklonych i powierzchni 534 m².

Składa się z 12 pawilonów, prezentowanych jest tam około 1100 gatunków roślin, a w akwarium 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych. Palmiarnia Poznańska jest największą w kraju i jedną z największych w Europie.

Na terenie parku znajdują się dwa drzewa pomniki przyrody: platan o obwodzie pnia 410 cm i wierzba o obwodzie 430 cm.

Przez blisko 50 lat dyrektorem Palmiarni był Zbigniew Wągrowski.

Chciałabym by było więcej takich lekcji, bo jest to ciekawa forma przyswajania wiedzy.

Całej klasie bardzo podobała się wycieczka i wszyscy wrócili zadowoleni.

Relacja Oliwia Panowicz, zdjęcia Oliwia Panowicz, Oskar Majchrzak klasa VIa