2017-11-24

Centrum Nowoczesności – Młyn Wiedzy w Toruniu

Centrum Nowoczesności – Młyn Wiedzy w Toruniu

Klasa 3b wybrała się na wycieczkę do Torunia. Zwiedzaliśmy Młyn Wiedzy, który ma 6 kondygnacji. Mieszczą się tam pracownie naukowe, sale ekspozycyjne dla dzieci oraz ogromna przestrzeń wystawiennicza. Wizytówką centrum jest najdłuższe w Polsce wahadło Foucaulta, zawieszone na linie długości 33 m, przebiegające przez wszystkie piętra. To urządzenie doskonale obrazuje zjawisko obrotu Ziemi wokół własnej osi.
Dzieci przeprowadzały eksperymenty i świetnie się bawiły przy stanowiskach doświadczalnych. Odwiedziliśmy również niezwykłą pracownię kreatywną przeBudowa, która wyposażona jest w system wielkich klocków umożliwiających tworzenie rozmaitych budowli. Budowaliśmy wielkie budowle według własnego pomysłu.
Oglądaliśmy stałą wystawę „Rzeka”, która ma charakter interaktywny i multimedialny. Motywem przewodnim tej wystawy była rzeka i jej otoczenie. Podziwialiśmy model rzeki od źródła po deltowate ujście do morza oraz oczyszczalnie ścieków, maszyny do nawadniania. Dowiedzieliśmy się również jak można zbudować tamę. Wkładaliśmy ręce do wody, strzelaliśmy z pistoletu wodnego, by doprowadzić kolorowe piłeczki na rampę.
Na kolejnym piętrze odwiedziliśmy wystawę przeŻycie. Motywem przewodnim wystawy była przygoda, którą każdy może przeżyć:
- zaglądaliśmy do wnętrza kretowiska, lisiej nory i ula
- w domku na drzewie odwiedziliśmy sawannę i dżunglę amazońską
- zorganizowaliśmy wyścigi ciężarówek
- odgadywaliśmy, którędy poleci chustka w kolorowej maszynerii
- łowiliśmy ryby
Wszystkie wystawy, które odwiedziliśmy pozwalały przeprowadzić ciekawe, a nieraz zabawne doświadczenia np. sypaliśmy obrazy z piasku, projektowaliśmy stroje, na statku pirackim poznaliśmy 14 punktów zabawy.
Młyn Wiedzy to ciekawe i interesujące miejsce, w którym dzieci mogą dowiedzieć się wiele o otaczającym świecie.
Kolejnym ważnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Piernika, w którym przywitał nas mistrz piernikarski. Poznaliśmy tajemne składniki i przyprawy pierników. Następnie, każdy z przygotowanego ciasta przygotował w drewnianych foremkach swojego piernika. Czeladnik poukładał pierniki na blachę, włożył do pieca i piekły się przez 15 min. Po kwadransie pachnące pierniki wyłożono z pieca i dzieci włożyły je do torebek.
Zwiedzaliśmy również ciekawe miejsca w Toruniu: pomnik Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, średniowieczne Mury Obronne, Pomnik Osiołka. Przy Pomniku Flisaka poznaliśmy legendę o żabach.
Polecamy wszystkie miejsca, w których byliśmy, ponieważ warte są odwiedzenia.