2017-09-04

Mamy mediatorów w SP 6

Mamy mediatorów w SP 6

Od 28 sierpnia do 02 września 2017 roku osiem uczennic naszej szkoły pod opieką pań – Ewy Wasielewskiej i Anny Berkowskiej brało udział w Akademii Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Chalinie. Organizatorem Akademii było Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych oraz Polskie Centrum Mediacji oddział Trójmiasto, Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej. Patronat nad tym przedsięwzięciem objęli Rzecznik Praw Dziecka oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Celem Akademii było wyszkolenie mediatorów rówieśniczych, którzy będą mogli w swoich szkołach pomóc kolegom i koleżankom w rozwiązaniu ich problemów i dojściu do porozumienia.

Ponad czterdziestoosobowa grupa dzieci i młodzieży z Wielkopolski oraz grupa liderów z Gdańska codziennie uczestniczyła w kilkugodzinnych warsztatach ukazujących tajniki i sposoby mediacji. Były to zajęcia wymagające od biorących w nich udział wielkiego zaangażowania.

Wyczerpujące godziny aktywnej pracy były połączone z atrakcjami. Dla uczestników przygotowano spacer po ścieżce edukacyjnej Parku Krajobrazowego Województwa Wielkopolskiego, ciekawą prelekcję na temat Układu Słonecznego, strzelanie z łuku, warsztaty plastyczne, dekupaż, malowanie na drewnie, zwiedzanie dworku z salami wystawienniczymi prezentującymi kolekcję wypchanych zwierząt, ognisko. Można było także korzystać z placu zabaw i boisk.

Podczas całego pobytu dopisywała słoneczna pogoda i panowała miła atmosfera sprzyjająca integracji uczniów z różnych szkół, od podstawówki przez gimnazjum do liceum.

Z pewnością był to tydzień twórczej i aktywnej pracy, której efekty będą oddziaływać w naszej szkole. Bardzo się cieszymy, że mamy wyszkolonych mediatorów rówieśniczych. Są nimi: Iga Bolach, Agata Sampir, Oliwia Siwek, Magda Szczepaniak, Marta Deresińska, Amelia Grzegorowska, Natalia Jasik, Joanna Saranek. Dziewczyny otrzymały certyfikaty z tytułem mediatora rówieśniczego podczas uroczystego podsumowania od Dyrektor Departamentu Wydziału Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu pani Doroty Kinal oraz mecenas Jolanty Kucharzak. Jesteśmy pewni, że nasze mediatorki doskonale spełnią się w tej roli.

Centrum mediacji szkolnej rozpocznie swoją działalność już niedługo, o czym poinformujemy na stronie internetowej naszej szkoły.

Relacja: Ewa Wasielewska, zdjęcia: Anna Berkowska