2024-05-06
Wycieczka do Oświęcimia
Wycieczka w celu zwiedzenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia nie miała charakteru rekreacyjnego. Ze względu na obiekty, które mieliśmy zwiedzić, było to raczej doświadczenie pełne zadumy. W wycieczce brały udział klasy VIIIa i VIIIb i odbyła się 19 kwietnia w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Zwiedzanie zaczęło się od zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia pod napisem umieszczonym przez hitlerowców nad obozową bramą: "Arbeit macht frei", co w tłumaczeniu znaczy "Praca czyni wolnym".
Trasa zwiedzania obozu obejmowała bloki obozowe, plac apelowy, cele śmierci i ścianę, przy której rozstrzeliwano więźniów po niesprawiedliwym procesie. Uczniowie dowiedzieli się również jak wyglądały realia życia w Auschwitz i co ich czekało w obozowych murach, po przybyciu w masowych transportach.
Osobny blok poświęcony był zagładzie Żydów. W Oświęcimiu stanowili oni zdecydowaną większość osadzonych. Zginęło ich tam około 1,4 miliona. W bloku tym oglądaliśmy prezentację multimedialną, która w sugestywny sposób opowiadała o przedwojennym życiu Żydów w Niemczech oraz wszystkim tym, co spotkało ich później w wyniku dojścia Adolfa Hitlera i nazistów do władzy. Bardzo pouczająca i świetnie zaprojektowana ekspozycja multimedialna przykuła naszą uwagę na dłużej. Szczególne wrażenie zrobiła wielka księga imion "Karty Pamięci", gdzie zapisano imiona ponad 4 milionów zamordowanych w czasie II wojny światowej Żydów. Wciąż nie jest to lista kompletna i wiele ofiar nazizmu pozostaje bezimienna.
Kolejnym przystankiem w czasie naszego zwiedzania obozowych baraków była tzw. "Kanada". Jest to barak, w którym więźniowie gromadzili i segregowali osobiste rzeczy należące do więźniów, odbierane im w momencie przybycia do obozu. To tam zobaczyliśmy słynne ekspozycje tysięcy okularów, protez, przyborów toaletowych, butów, walizek i innych rzeczy, niegdyś należących do osadzonych, przybywających tutaj z terenów niemal całej Europy.
Ostatni punkt zwiedzania Auschwitz, to najbardziej ponure miejsce w całym obozie: "łaźnia", spełniająca funkcję komory gazowej i znajdujące się w tym samym budynku krematorium, w którym palono ciała zagazowywanych więźniów. Słowa nie potrafią oddać nastroju jaki tam panuje.
Po zwiedzeniu obozu w Auschwitz I w Oświęcimiu, przejechaliśmy do części obozu Auschwitz II w Brzezince. To olbrzymi teren leżący niedaleko Oświęcimia, w którym znajdowała się druga część obozu nazywanego dzisiaj Auschwitz-Birkenau. Tam oglądaliśmy rampę obozową, na której przyjmowano transporty z więźniami, pomnik poświęcony pamięci ofiar, ruiny krematoriów wysadzone w trakcie likwidacji obozu i podczas buntu więźniów Sonderkommanda.
Obrazy, myśli i przeżycia, każdy z uczestników wycieczki z pewnością zachowa na długo...
Relacja i zdjęcia:
Karolina Michalska, Renata Olkowicz, Michał Marcinczak