2024-03-27

„AKCJA ŻABA” - SZÓSTKA RATUJE PŁAZY

„AKCJA ŻABA” - SZÓSTKA RATUJE PŁAZY

      Szkoła Podstawowa nr 6 im. Macieja Rataja już po raz siódmy, jako jedyna szkoła w Ostrowie Wielkopolskim bierze udział w „Akcji żaba” organizowanej przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Celem akcji jest przenoszenie płazów przez jezdnię, aby zminimalizować ich straty, ponieważ w tym okresie zwierzęta wracają do miejsc rozrodu. Wzrost liczby szlaków komunikacyjnych powoduje, że gady i płazy giną pod kołami pędzących samochodów zanim trafią do zbiornika wodnego w celu odbycia godów. Zadaniem wolontariuszy jest zabranie zwierząt ze specjalnie utworzonych "pułapek", oznaczenie, czyli rozpoznanie jaki to gatunek, policzenie oraz bezpieczne przeniesienie do wody. Nasze działania rozpoczynają się w marcu i trwają do maja.

„Akcja żaba” to również projekt edukacyjny. Oprócz korzyści w postaci czynnej ochrony cennych gatunków zwierząt oraz zachowania ich populacji, przedsięwzięcie ma pozytywne aspekty dla uczniów naszej szkoły. Wolontariusze mają okazję do bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, uczą się rozpoznawać gatunki i poszerzają swoją wiedzę z zakresu ochrony przyrody. Wszystkich łączy wspólny cel uratowania płazów i gadów, które w Polsce objęte są całkowitą ochroną. Dodatkowo w akcję zaangażowani zostali rodzice, którzy przywożą dzieci na miejsce zbiórki i niejednokrotnie osobiście uczestniczą w przenoszenie płazów.

Wieloletnim koordynatorem akcji w naszej szkole była p. Renata Kobusińska – nauczyciel przyrody i geografii, która jako pierwsza przystąpiła do akcji w 2018r. Obecnie funkcję koordynatora pełni p. Marta Matuszewska – nauczyciel przyrody i biologii oraz p. Renata Matuszewska – nauczyciel przyrody i wychowania fizycznego. Panie przez wiele lat razem koordynowały projekt, angażując w to wielu uczniów „szóstki”.

Dzięki udziale w tym projekcie nasza szkoła gości wielu wspaniałych ludzi. Wielokrotnie z prelekcją na temat ochrony płazów odwiedził nas p. Szymon Fritzkowski pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego i koordynator projektu. W tym roku w „Akcję żaba” wprowadziła nas p. Natalia Hałas kierownika ds. edukacji, turystyki i rekreacji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Te bardzo cenne spotkania pozwoliły uczniom zapoznać się z celem akcji oraz zobaczyć statystyki ile płazów udało się uratować w ciągu 9 lat trwania akcji na terenie Wielkopolski. A dzięki zdjęciom i modelom płazów mieliśmy możliwość poznania gatunków występujących najczęściej w Parku Krajobrazowym Doliny Baryczy.

Warto dodać że, każdego roku w czerwcu wszyscy wolontariusze „Akcji żaba” z naszego regionu spotykają się w Antoninie na podsumowaniu projektu. To bardzo mile spędzony czas, gdzie możemy poznać uczniów z innych szkół, zobaczyć statystyki uratowanych płazów oraz otrzymać upominki i podziękowania za wolontariat.

Wszystkim Wolontariuszom, uczniom naszej szkoły, którzy przez lata brali udział w tym projekcie, obecnym zaangażowanym i przyszłym pokoleniom obrońców przyrody, serdecznie dziękujemy!

 

Relacja: Marta Matuszewska

Zdjęcia: Marta Matuszewska, Diana Matuszczak

 

 

https://ostrow.eska.pl/zaby-w-roli-glownej-trwa-akcja-przenoszenia-plazow-przez-drogi-aa-818L-SAxK-PtKq.html

https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/wielkopolskie-akcja-zaba-uczniowie-pomagaja-plazom-dotrzec-do-miejsc-godowych,532423.html