2022-06-14

Świetliczaki na tropie… zagadek

Świetliczaki na tropie… zagadek

Nasza świetlica brała udział w II edycji  Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Świetliczaki na tropie...zagadek" organizowanego przez Redakcję dwumiesięcznika "Świetlica w Szkole".

Przez cały rok szkolny 2021/22 wspólnie: rozwiązywaliśmy mnóstwo ciekawych zadań, obserwowaliśmy piękno przyrody, poznawaliśmy ciekawostki historyczne i kulturalne, dbaliśmy o ekologię wokół nas, wykonywaliśmy zupełnie inne niż zawsze prace plastyczne i wiele innych rzeczy! 

Cele projektu:

  • ​wychowanie aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyro­dą ucznia;
  • uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody;
  • działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju i świata;
  • rozwijanie zdolności manualnych ucznia;

W pierwszym miesiącu podjęliśmy temat "Nie wszystko gwiazda co się świeci...? i połączyliśmy go z Dniem Kosmosu. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o podbojach kosmosu, o różnicach między kosmonautą, a astronautą, przypomnieliśmy sobie nazwy planet, śpiewaliśmy nawet o nich piosenkę. Na koniec zajęć wykonaliśmy kosmiczne prace plastyczne.

„Co się dzieje gdy wiatr wieje?”- kolejne wyzwanie- dzieci ze świetlicy próbowały zrozumieć: co to jest wiatr? Oglądaliśmy film wyjaśniający  co dzieje się w atmosferze i czego skutkiem jest wiatr. Próbowaliśmy naśladować ruchem porywy wiatru. I każdy z nas wykonał latawiec z kolorowego papieru ozdabiając go według własnego pomysłu.

Podczas kolejnych zajęć świetlicowych uczniowie wykonali projekty budek lęgowych i karmników dla ptaków z wykorzystaniem kartonowych pudeł, bibuły, farb i innych niezbędnych rzeczy.

Świetliczaki obejrzały film edukacyjny na temat wypraw geograficznych. Uczniowie zapoznali się z  mapami na podstawie książki A. D. Mizielińskich " Mapy. Obrazkowe podróże po lądach , morzach i kulturach świata". Uczniowie wykonali „ Mapy skarbów”, a następnie poszukiwali skarbów na terenie szkoły. Ukrytymi skarbami okazały się być piękne " drogocenne" kamyki.

"Cztery pory roku, a może więcej...?" - dzieci wybrały ulubione pory roku. Wykonały kolaże przedstawiające wszystkie pory roku, z przewagą wspomnień zimowego szaleństwa. W okresie wiosennym w naszej sali świetlicowej powstały dekoracje nawiązujące do wiosennego przebudzenia się natury.

Księżniczki, królowie, zamki oraz ciekawostki i legendy z nimi związane - to ostatnie z zadań , które nasze Świetliczaki wykonały w ramach projektu

Nasze dzieciaki wysłuchały legendy o Białej Damie dzięki teatrzyku Kamishibai, obejrzały prezentację o historii kilku zamków w Polsce, w których pojawiają zjawy Białych Dam oraz same postanowiły stworzyć swoje zamki z papieru.

Dzięki projektowi dzieciaki z miłą chęcią przychodziły na świetlicę, ponieważ świetnie się przy realizacji zadań bawiły.

Koordynator projekt: Magdalena Knappe