2021-10-18

Lekcja przyrody w Antoninie

Lekcja przyrody w Antoninie

W środę, 13 października klasa 2c zaplanowane lekcje odbyła w Rezerwacie Przyrody „Wydymacz” w Nadleśnictwie Antonin. Zajęcia rozpoczęły się w „Ogrodówce” od poznania zwierząt zamieszkujących lasy i rozpoznawania ich na podstawie odgłosów. Dzieci dowiedziały się, jak wygląda poroże jelenia, sarny, daniela i  łosia, i jak na jego podstawie rozpoznaje się wiek zwierzęcia. Zobaczyły też dawne narzędzia służące do zbierania żywicy z drzew. Pan leśniczy opowiedział uczniom o najpopularniejszych gatunkach drzew występujących w antonińskich lasach oraz nauczył rozpoznawania ich na podstawie liści, igieł i szyszek. Drugoklasiści mieli możliwość przyjrzenia się z bliska naturalnym przekrojom drzew i w ten sposób rozwiązać łamigłówki dotyczące poszczególnych gatunków występujących w Nadleśnictwie, układając nazwy z liter wytłoczonych na fragmentach pnia.

Dzieci obejrzały też ogromną kolekcję owadów zamieszkujących rodzime lasy, w tym przeróżnych gatunków motyli, ale też ciem i wielu szkodników, które zagrażają drzewom. Mogły również przypatrzeć się, jak zbudowany jest las i poznać jego warstwy, układając kolejne piętra na tablicy interaktywnej.

Po bardzo ciekawej lekcji przyrody przyszła pora na zajęcia w terenie. Każdy uczeń otrzymał lornetkę i razem z panem leśniczym wyruszyliśmy do rezerwatu na ścieżkę edukacyjną obserwować las i jego mieszkańców. Po drodze zatrzymywaliśmy przy tablicach informacyjnych, dowiadując się wielu ciekawostek przyrodniczych. Mieliśmy okazję obserwować kaczki i łabędzie, widzieliśmy pomniki przyrody oraz dowiedzieliśmy się, na co należy zwrócić uwagę, kiedy zgubimy się w lesie.

Na koniec, w sali konferencyjnej, obejrzeliśmy piękny film o bogactwie przyrodniczym w Nadleśnictwie Antonin oraz odwiedziliśmy Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny, w którym przez całą dobę monitoruje się lasy, aby wykryć ewentualny pożar i szybko zaalarmować odpowiednie służby.

Zwieńczeniem wycieczki było wspólne ognisko, grill i zabawy integracyjne.

Wycieczka dostarczyła drugoklasistom wielu niesamowitych przeżyć oraz mnóstwa ciekawostek i informacji o tutejszym ekosystemie leśnym, które z pewnością na długo pozostaną w pamięci uczniów.