2018-12-02

Konkurs recytatorski „A to Polska właśnie…”

Konkurs recytatorski „A to Polska właśnie…”

21 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego  odbył się Międzynarodowy Konkurs Recytatorski pod hasłem „A to Polska właśnie ….”.

Celem konkursu było zainteresowanie uczniów poezją patriotyczną i popularyzowanie poezji opiewającej piękno naszej Ojczyzny. Pielęgnowanie postaw patriotycznych, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji, rozwijanie uzdolnień twórczych i umiejętności recytatorskich uczniów.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-III. Do eliminacji szkolnych zgłosiło się kilkunastu uczniów. Uczestnik zaprezentował dowolny utwór poetycki o tematyce patriotycznej lub opiewający piękno polskiej przyrody. Niestety musieliśmy wybrać w eliminacjach szkolnych tylko trójkę uczestników, po jednym uczniu z poziomu klas: pierwszej, drugiej i trzeciej. Z klas pierwszych  do dalszego etapu zakwalifikowała się Eliza Madej, z klas drugich Hanna Bednarczyk i z klas trzecich Magdalena Majczak.

Następnie podczas dalszego etapu konkursu konkurencja okazała się duża. Prezentacje recytatorskie były różnorodne. Komisja zwracała uwagę na dobór tekstu, dykcję, interpretację utworu, pamięciowe opanowanie tekstu i oryginalność występu. Ponadto niektórzy uczestnicy zaprezentowali się w pięknych strojach i z rekwizytami.

Niestety z naszej szkoły żadna uczestniczka nie zajęła zwycięskiego miejsca, ani wyróżnienia…natomiast wszyscy laureaci otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy! Ogromne brawa należą się uczestnikom za upowszechnianie i popularyzowanie wartości narodowej kultury.

Relacja i zdjęcia: Karolina Michalska