2018-11-27

Koncert finałowy Cecyliady 2018

Koncert finałowy Cecyliady 2018

Za nami kolejna, XXI już edycja „Cecyliady”, konkursu który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń naszej szkoły i miasta. W tym roku w związku obchodami  setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przegląd miał charakter religijno – patriotyczny.

Do udziału zgłosiło się tym razem około 300 uczniów z kilkunastu szkół i parafii z terenu Ostrowa Wielkopolskiego i okolic.  Jury w składzie: państwo Wiesława i Janusz Lipińscy oraz ksiądz Mariusz Ziętkiewicz wybrało trzynastu wykonawców, których mogliśmy podziwiać w miniony czwartek, 22 listopada podczas koncertu finałowego w Ostrowskim Centrum Kultury.

Widzowie, którzy tłumnie przybyli na to wydarzenie mieli okazję wysłuchać między innymi takich utworów jak „Pasja miłości”, „Dziś idę walczyć – Mamo”, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, „Nadzieja” czy „Jesteśmy stąd” w wykonaniu solistów, zespołów szkolnych oraz scholi parafialnych. Ponadto niektórzy uczestnicy zaprezentowali się w pięknych strojach i z rekwizytami nawiązującymi do czasów, kiedy Polacy walczyli o wolność, co sprawiło, że występy te były ucztą nie tylko dla ucha, ale i dla oka. W czasie obradów jury wystąpiła natomiast grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej nr 6, która przygotowała niezwykle wzruszające i nakłaniające do refleksji widowisko słowno – muzyczne „O wolności słowami Jana Pawła II”. 

Zwycięzcą konkursu w kategorii solistów klas I – IV został Wiktor Jabłoński ze Szkoły Podstawowej w Tomicach. Spośród uczniów klas V – VIII najlepsza okazała się Maria Kupczyk z parafii pw. Ducha Świętego w Ostrowie Wielkopolskim. Za najlepszy zespół szkolny uznano Chór ze Szkoły Podstawowej nr 6, a w kategorii schole parafialne zwyciężyły Iskierki Ducha Świętego z parafii pw. Ducha Świętego. Nagrodę Grand Prix, wyjazd do Rzymu ufundowany przez ks. kan. Waldemara Willaka, proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, zdobyła Aleksandra Dura ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Ostrowie Wielkopolskim.

                Uroczystość swoją obecnością uświetnili znamienici goście. Był z nami biskup kaliski Edward Janiak, wikariusz biskupi ds. katechizacji ks. prał. Jerzy Adamczak, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego Ewa Matecka, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Grochowska, radni miejscy, dyrektorzy szkół, proboszczowie ostrowskich parafii oraz mieszkańcy naszego miasta. Warto wspomnieć, że podczas uroczystości ksiądz biskup Edward Janiak odznaczył Srebrnym Pierścieniem Św. Józefa wieloletnią organizatorkę „Cecyliady”, naszą katechetkę, panią Teresę Zadkę.

                Organizatorami „Cecyliady” jak co roku byli: Szkoła Podstawowa nr 6 oraz parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, a patronatem oraz wsparciem tegoroczny konkurs objęły: Stowarzyszenie Przyjaciele Szóstki, Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski oraz Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej. W przygotowanie konkursu zaangażowali się bardzo mocno rodzice naszych uczniów oraz sympatycy szkoły, za co serdecznie im dziękujemy.

                Zachęcamy obejrzenia galerii zdjęć wykonanych przez pana Dariusza Potasznika z portalu TubaOstrowa.

O wydarzeniu można przeczytać także na stronie Radia Rodzina Dziecezji Kaliskiej:

http://www.radiorodzina.kalisz.pl/final-przegladu-piosenki-religijnej-cecyliada-2018/

 

Relacja: Anna Berkowska