2018-06-12

Znamy Mistrzów Ortografii 2018

Znamy Mistrzów Ortografii 2018

11 czerwca 2018 r. w Forum Synagoga odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu Ortograficznego. Mistrz Ortografii to konkurs kierowany do uczniów szkół podstawowych i uczniów klas gimnazjalnych powiatu ostrowskiego. Uczestnicy mają okazję potwierdzenia umiejętności związanych z opanowaniem zasad ortografii i interpunkcji.

Celem przedsięwzięcia jest rozbudzanie ambicji uczniów oraz kształtowanie zasad szlachetnego współzawodnictwa.

Udzielenie konkursowi Patronatu Honorowego Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz objęcie Patronatem Honorowym przez Radę Języka Polskiego przy PAN w Warszawie podnosi rangę i prestiż konkursu i na pewno zachęca uczniów i nauczycieli do licznego udziału w przedsięwzięciu. W tym roku zorganizowano XX edycję konkursu. W pierwszym etapie wzięło udział około 1400 uczniów w trzech kategoriach: klasy II – III i IV – VI szkoły podstawowej oraz klasy VII szkoły podstawowej oraz II i III klasy gimnazjalne. Uczniowie w pierwszym etapie pisali dyktando , w kolejnej części rozwiązywali test ortograficzno – interpunkcyjny i wreszcie w ostatnim etapie finaliści pisali dyktando – 37 osób na trzech poziomach. Spośród finalistów w każdej kategorii wyłoniony zostaje Mistrz Ortografii. Mistrzem Ortografii zostaje ten uczeń, który popełni najmniej błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Należy nadmienić, iż wszystkie konkursowe teksty są autorskie, tworzone na potrzeby konkursu, a pieczę nad poprawnością merytoryczną zadań sprawuje prof. Andrzej Markowski – znany i ceniony językoznawca, autor słowników ortograficznych i słowników poprawnej polszczyzny, przewodniczący Rady Języka Polskiego w Warszawie. Prace uczniów sprawdzane są przez zespół doświadczonych polonistów z ostrowskich szkół. Koordynatorką konkursu na poziomie szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz przewodniczącą wszystkich komisji jest Anna Galant.

Uroczyste podsumowanie uczniowskich zmagań ortograficznych było okazją do tego, aby podziękować wszystkim osobom, które pracują przy organizacji konkursu. Przygotowują dyktanda, opracowują testy, sprawdzają prace uczniów, biorą na siebie trud związany z organizacją konkursu na każdym poziomie edukacyjnym. Organizatorzy konkursu: Szkoła Podstawowa nr 6 im. M. Rataja w Ostrowie Wielkopolskim, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mieszka I w Ostrowie Wielkopolskim, Szkoła Podstawowa Uczniów Kreatywnych Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim, , Stowarzyszenie Kulturalno – Edukacyjne Przyjaciele Szóstki, Wydawca Gazety „Nasz Rynek”. Uroczyste podsumowanie zostało zorganizowane dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim, nagrody główne ufundowane zostały przez firmę Abisal – Wydawcę „Naszego Rynku”.

Fragment dyktanda finałowego dla uczniów klas VII szkół podstawowych i klas gimnazjalnych autorka: Lucyna Jędrzejak

 

Chyży chart Hieronim

Uff! To nareszcie finał niekończącej się podróży, która w kilkunastostopniowym skwarze stała się istną gehenną. Co prawda: klimatyzowana honda z komfortowymi, skórzanymi fotelami, cichuteńko snująca się muzyka Beethovena oraz rozpięty hamak, na którym kołysałem się wte i wewte, umożliwiły mi błogostan graniczący z transem, a mój mózg rozpoczął senne marzenia, ale cała reszta... była do kitu!

Jak na czempiona (championa) i multimedalistę przystało, żądam: przyzwoitszych apanaży, królewskich frykasów, no i luksusowego przewozu na każdą wystawę psów rasowych! Tymczasem Marcin, sunąc europejskimi autostradami, zatrzymywał się od czasu do czasu na króciutkie postoje, podczas których mogłem ledwie zwilżyć gardło źródlaną wodą i przegryźć małe co nieco, lecz nie pozwalał mi wyhasać się do woli na przydrożnych parkingach. I w ten, uwłaczający mej pozycji, sposób dobrnęliśmy do stolicy Bawarii, gdzie na Stadionie Olimpijskim w Monachium zmierzyłem się z psią elitą świata o tytuł mistrza gracji, aparycji, aportowania i zwinności.(…)

 

 

Fragment dyktanda finałowego dla uczniów szkoły podstawowej klasy IV- VI

 autorka: Maria Libera

Kryminalne dochodzenie Żakliny

 

Arcymiła Żaklina pobieżnie przejrzała artykuł w „Gazecie Ostrowskiej” przedstawiający żmudne zmagania kryminalne w świecie baśni. Rodowita Wielkopolanka, lokalna hoża cud-dziewoja, zamarzyła o karierze superdetektywa i trochę na łapu-capu postanowiła uporządkować niewyjaśnione poczynania niesfornych bohaterów lektur, którzy chyłkiem przemykali z książki do książki i przysparzali rzetelnym uczniom niemało kłopotów. Pomysł przyszedł jej do głowy ni stąd, ni zowąd, kiedy czytała „Hobbita” i nagle, zamiast czarodzieja Gandalfa Szarego, oczami wyobraźni ujrzała dżentelmena w podeszłym wieku o przyszarzałej czuprynie i jasnobłękitnych oczach, który przypominał żywiołowego historyka Gąsowskiego. Żądna porządnej wiedzy Żaklina postanowiła uporządkować ten lekturowy miszmasz.(…)

 

Fragment dyktanda finałowego dla uczniów szkoły podstawowej klasy II – III

autorka: Ewa Twardowska

Szczeniaczek

Jechaliśmy superpociągiem do babci Heleny i dziadka Józka. Razem z nami w przedziale podróżował ze swoją panią malutki szczeniaczek.

Był naprawdę uroczy. Miał szaroczarną sierść, krótkie łapki i filuternie zakręcony ogonek w bielutkie cętki. Na czubku głowy pieska dojrzałam różową kokardkę z delikatnej wstążki. Szyję zdobiła żółta obróżka z breloczkiem w kształcie serduszka. Piesek leżał cichutko i spoglądał na podróżujących. Dowiedziałam się , że sunia wabi się Mordka. Wcześniej mieszkała w schronisku, a teraz jedzie do Łodzi. Czeka tam na nią dziewczynka o imieniu Honoratka. Wysiedliśmy z pociągu w Sieradzu, a kundelek pojechał dalej.(…)

 

 

W bieżącym roku Mistrzami Ortografii zostali

- w kategorii uczniów klas II – III szkoły podstawowej: uczeń Szkoły Podstawowej Edukator w Ostrowie Wielkopolskim

 

- w kategorii uczniów klas IV –VI szkoły podstawowej: uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Konopnickiej w Ostrowie Wielkopolskim

 - w kategorii uczniów VII klasy szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych – uczennica klasy gimnazjalnej Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Konopnickiej w Ostrowie Wielkopolskim. 

Gratulujemy naszym uczennicom, które znalazły się w zaszczytnym gronie finalistów:

Idze Bolach - laureatce w kategorii uczniów klas IV - VI

Magłosi Banaś - laureatce w kategorii uczniów klas II - III.

Brawo!

W tegorocznym podsumowaniu konkursu nagrody wręczył uczniom Profesor Andrzej Markowski przewodniczący Rady Języka Polskiego przy PAN w Warszawie. Gość honorowy uroczystego podsumowania wygłosił niezwykle ciekawy wykład na temat polskich przysłów.

 

Autorem zdjęć jest Dariusz Potasznik Tuba Ostrowa