2021-10-08

To był wyjątkowy dzień

To był wyjątkowy dzień

   Dzień 6 października na długo zostanie w pamięci naszych pierwszoklasistów i ich rodziców. 

     Popołudniową porą do szkoły przybyli zaproszeni goście: Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego  Sebastian Górski, Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Ostrowa Wielkopolskiego p. Elżbieta Grochowska, Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 6 im. Macieja Rataja p. Monika Zaremba- Stefańska, ksiądz wikary Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej Mariusz Przybylski.

       Na sali gimnastycznej przy pięknej dekoracji przedstawiającej  sowy będące symbolem mądrości zebrali się nasi najmłodsi uczniowie. Eleganccy, uśmiechnięci i podekscytowani. Z trybun patrzyli na nich dumni i wzruszeni rodzice.

    Ceremonię rozpoczęła  piękna melodia „Begin the Beguine”, którą na trąbce zagrał  pan Robert Kaczorowski. Następnie prowadząca uroczystość pani Emilia Nowacka przywitała zgromadzonych i oddała głos  Dyrektor Annie Galant, która w ciepłych słowach zwróciła się do dzieci. Podkreśliła, że ślubowanie klas pierwszych jest jedną z najważniejszych uroczystości w kalendarzu imprez naszej  szkoły. Zwracając się do bohaterów tego święta, podkreśliła, że wkraczając w progi szkoły, mogą osiągnąć wszystko, czego pragną . Przywołała również słowa polskiego filozofa Władysława Tatarkiewicza, który w swoim „Traktacie o szczęściu” mówił, że w życiu trzeba coś lubić, kogoś kochać i nie być gałganem. Zwróciła się także do rodziców, dziękując za zaufanie, jakim obdarzyli naszą szkołę. 

      Głos zabrał również Zastępca Prezydenta Miasta  Sebastian Górski, który  życzył młodym ludziom, aby dobrze wykorzystali osiem lat spędzonych w szkole,  rozwijając swoje pasje i zainteresowania. 

     Wreszcie nadszedł czas na część artystyczną przygotowaną przez wychowawczynie klas pierwszych, panie Marię Smolarek,  Dorotę Krzeszowską oraz Agnieszkę Pastuszak. Nasi najmłodsi  uczniowie mogli pochwalić się swoimi talentami oraz zdobytymi umiejętnościami. Przez miesiąc wspólnej zabawy i nauki poznali  kolegów z klasy,  ustalili zasady funkcjonowania w grupie rówieśniczej oraz nauczyli się bezpiecznego poruszania po  drodze . Już teraz wiedzą, że stanowią część wielkiej polskiej rodziny i są z tego dumni. 

     Później w niezwykle podniosłej atmosferze pierwszoklasiści ślubowali na sztandar szkoły być  dobrymi uczniami i Polakami, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. 

      Po ślubowaniu  Dyrektor Anna Galant oraz  Zastępca Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Sebastian Górski dokonali symbolicznego pasowania dzieci na uczniów, po czym pierwszoklasiści założyli mundurki, stając się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Miłym akcentem tej ceremonii były również upominki  od  Prezydent Miasta Beaty Klimek i rodziców.

       Uroczystość zakończyła się wspólnym zdjęciem, które będzie cenną pamiątką tego ważnego wydarzenia w życiu najmłodszych członków naszej szkolnej społeczności.

      Życzymy pierwszakom,  aby lata spędzone w szkole były dla nich pięknym czasem zdobywania wiedzy i umiejętności, rozwijania talentów oraz pielęgnowania wspaniałych przyjaźni. 

relacja: Anna Barczak