2020-11-30

Świetlicowe zajęcia w ramach projektu „Mali Inżynierowie. Co sprawia, że pomysł działa?”

Świetlicowe zajęcia w ramach projektu  „Mali Inżynierowie. Co sprawia, że pomysł działa?”

Po raz kolejny świetlica szkolna bierze udział w projektach organizowanych przez Uniwersytet Dzieci. Jest to Fundacja, działająca na rzecz pozytywnej zmiany edukacji. Zachęca dzieci do rozwoju i poznawania świata, wspierając edukację w szkołach podstawowych. Główną misją jest rozwijanie potencjału twórczego i intelektualnego dzieci, aby mogły one w pełni korzystać ze swoich talentów, zrozumieć świat i skutecznie w nim działać.

Każdy z projektów składa się z cyklu 8 lekcji powiązanych ze sobą tematycznie, bazujących na scenariuszach stworzonych przez naukowców i ekspertów. Wybrane przez nas w bieżącym roku szkolnym projekty to: „Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?”, który nasza świetlica realizowała już w ubiegłym roku szkolnym. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, dlatego też postanowiliśmy kontynuować projekt. Podczas zajęć uczniowie zamieniają się w detektywów i doświadczają, jak ciekawa potrafi być nauka. Dzięki projektowi dzieci poznają tajniki matematyki, przyrody i informatyki. Rozwijają również swoje umiejętności plastyczne i kompetencje społeczne (współpraca, praca w grupie). Na każdej lekcji uczniowie mają do rozwiązania inną zagadkę. Drugi to projekt to „Mali Inżynierowie.  Co sprawia, że pomysł działa?”. Podczas cyklu zajęć uczniowie mają możliwość tworzyć różne modele: statku, wieżowca czy samochodu przyszłości z łatwo dostępnych materiałów (papier, bibuła, tektura itp.). Rozbudzają przy tym wyobraźnię przestrzenną i rozwijają swoje zdolności manualne. Ponadto trenują kreatywność i tworzenie innowacyjnych rozwiązań.

W piątek 27.11.2020r. odbyły się zajęcia w ramach projektu „Mali Inżynierowie.  Co sprawia, że pomysł działa?” pt. „Dlaczego samolot lata?”. W czasie lekcji dzieci oglądając film dowiedziały się, jak wyglądały pierwsze maszyny latające. Uczniowie poznali również siły, które oddziałują na statki powietrzne. Następnie za pomocą filmu instruktażowego skonstruowali własne samoloty z papieru, które pięknie udekorowali według własnego uznania. Uczestnicy zajęć zmierzyli się również w konkursie na najdalszy lot wykonanym przez siebie samolotem. Na koniec zajęć ogłoszone zostały wyniki oraz rozdane nagrody.

 

Za udział bardzo dziękujemy i zapraszamy na kolejne zajęcia.

 

 

Relacja i zdjęcia: K. Michalska, K. Szewczyk-Kiełtyka